Manipulował zapisami tachografu

Manipulował zapisami tachografu – stracił prawo jazdy.

Kierowca ciężarówki używał w tachografie karty wystawionej na inną osobę. Za manipulowanie zapisami czasu pracy stracił prawo jazdy na trzy miesiące oraz został ukarany mandatem karnym. Naruszenie przepisów prawa stwierdzili inspektorzy z zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W środę (24 maja), na krajowej „jedenastce” w Mostowie (powiat koszaliński), inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą. Zestaw należący do polskiej firmy prowadził kierowca – obywatel Uzbekistanu. Już na wstępie czynności kontrolnych stwierdzono, że w tachografie jest zalogowana karta wystawiona na inną osobę. Kierowca zapisywał w ten sposób swój fikcyjny odpoczynek w tracie jazdy.

Za stwierdzone naruszenie przepisów prawa, inspektorzy zatrzymali prawo jazdy kontrolowanego kierowcy na najbliższe trzy miesiące i ukarali go mandatem karnym. Oprócz tego zatrzymali także kartę, którą bezprawnie posługiwał się w tachografie. Zostanie przesłana do organu, który wydał dokument. Konsekwencji finansowych może spodziewać się także pracodawca skontrolowanego kierowcy. Wobec przewoźnika będzie wszczęte postępowanie administracyjne (gov.pl/gitd…)