Kontrole ciężarówek na dolnośląskiej A4

Kierowców rejestrujących swój czas pracy na konto innych osób oraz łamiących przepisy ogólne prawa o ruchu drogowym zatrzymali i rozliczyli za wykroczenia inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Legnicy. W trakcie kilkugodzinnych działań na dolnośląskim odcinku autostrady A4 zatrzymali również nienormatywne ciężarówki.

W poniedziałek (20 marca), na autostradzie A4 w pobliżu Legnicy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili działania prewencyjno-kontrolne. Zwracali uwagę przede wszystkim na przestrzeganie ogólnych zasad prawa o ruchu drogowym i przepisów transportowych. Inspektorzy zatrzymali dynamicznie do kontroli drogowej m.in. dwie ciężarówki należące do tej samej polskiej firmy transportowej. Jeden z zestawów prowadził sam właściciel przedsiębiorstwa. Po sporządzeniu wydruków z kart włożonych do tachografów okazało się, że obaj kierowcy rejestrowali czas pracy na konto innych osób. Dalsza kontrola wykazała, że kierowcy przejechali na cudzych kartach blisko 440 km. U jednego z nich stwierdzono też 15 naruszeń norm czasu pracy. Kierowca nie stosował się m.in. do limitów jazdy dziennej i jazdy ciągłej. Prowadził ciężarówkę bez wymaganej przerwy nawet przez 6 godz. i 29 min, przekraczając dozwoloną normę o prawie 2 godz. Inspektorzy zatrzymali prawa jazdy obu kierowców na najbliższe 3 miesiące i jednego z nich ukarali mandatem karnym. Wobec drugiego kierowcy i zarazem przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną.

W trakcie patrolowania autostrady A4 uwagę inspektorów zwróciły również dwa zespoły pojazdów, którymi przewożono samochody osobowe ze Śląska do Francji. Kontrolerzy podejrzewali, że oba są zbyt wysokie. Ciężarówki zostały skierowane do punktu kontrolnego w Legnicy, gdzie zweryfikowano ich wymiary. Oba zespoły pojazdów z przewożonym ładunkiem były za wysokie o 11 cm. Kierowcy nie okazali wymaganych zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego po drogach publicznych. W tej sytuacji transporty wstrzymano, a wobec przewoźników drogowych zostaną wszczęte postępowania administracyjne. Grożą im kary pieniężne.

Inspektorzy zatrzymali do kontroli również kierowców ciężarówek ze zbyt „ciężką nogą”. Kierujący 40-tonowym łotewskim zestawem jechał z prędkością 103 km/h, mimo ograniczenia dla tego typu pojazdów do 80 km/h. Kierujący innym łotewskim zestawem jechał z prędkością 93 km/h. Oprócz tego wyprzedzał inne ciężarówki na autostradzie, tamując ruch samochodów osobowych na ponad trzykilometrowym odcinku. Sprawcy wykroczeń zostali ukarani mandatami karnymi (gov.pl…gitd)