Bez prawa jazdy i świadectwa kierowcy

Nie wolno mu było prowadzić pojazdu, ponieważ służby kontrolne w Austrii uznały jego prawo jazdy za sfałszowane. Ukrainiec, pomimo braku uprawnień, wykonywał międzynarodowy przewóz rzeczy dla polskiej firmy. Został zatrzymany do rutynowej kontroli przez inspektorów konińskiej Inspekcji Transportu Drogowego i przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji.

We wtorek (8 sierpnia), na autostradzie A2 w pobliżu Konina, patrol inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli pojazd dostawczy. Wykonywano nim międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy z Niemiec do Polski. Busem należącym do polskiego przedsiębiorcy, kierował obywatel Ukrainy.

Kierowca nie okazał do kontroli prawa jazdy. Nie mógł tego zrobić, ponieważ kilka dni wcześniej było ono zatrzymane przez służby kontrolne w Austrii – funkcjonariusze uznali dokument za sfałszowany. Mężczyzna nie miał zatem uprawnień do prowadzenia pojazdów. Przewoźnik nie posiadał także dla swojego pracownika ważnego świadectwa kierowcy. Czyli dokumentu wymaganego do wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych przez kierowców spoza Unii Europejskiej.

Inspektorzy przekazali kierowcę do dalszych czynności funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Koninie (gov.pl…gitd)