Podrobiony dokument i uszkodzona opona

Kierujący ciężarówką posługiwał się podrobionym świadectwem kierowcy. Oprócz tego prowadził zestaw z niesprawną naczepą. Nieprawidłowości stwierdzili inspektorzy z kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W poniedziałek (2 stycznia), na ekspresowej „piątce” koło Nakła nad Notecią, patrol ITD zatrzymał do rutynowej kontroli ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą. Za kierownicą słowackiego zestawu siedział obywatel Ukrainy. Jechał na załadunek do Gdyni. Kierujący okazał inspektorom do kontroli m.in. wymagane świadectwo kierowcy. To dokument potwierdzający, że kierowca jest zatrudniony zgodnie z obowiązującymi przepisami w celu wykonywania przez niego przewozów drogowych na terenie państw należących do Unii Europejskiej. Dokument ten zwrócił jednak uwagę inspektorów, ponieważ podejrzenia budził wpis w polu identyfikującym kierowcę. Szczegółowa weryfikacja tego dokumentu wykazała, że jest on oryginalny, ale ingerowano w zapisy zawarte w polu dotyczącym danych kierowcy. Nie była to jedyna nieprawidłowość stwierdzona w trakcie tej kontroli. Opona na jednej z osi naczepy nie nadawała się do jazdy. Widoczny był duży fragment odsłoniętego i rozerwanego kordu.

Kierowca ciężarówki został przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji. Posługiwanie się podrobionym dokumentem jest przestępstwem. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny niesprawnej naczepy i zakazali jej dalszego użytkowania do momentu wymiany uszkodzonej opony. Wobec słowackiego przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną (gov.pl…gitd)