Koniec lipca ze wzmożonymi kontrolami drogowymi

Na drogach całej Europy odbędzie się program Truck and Bus, zorganizowany przez europejską sieć policji Tispol. Kontrole potrwają od dziś, do niedzieli 31 lipca br. 

Tispol organizuje tego typu akcje co najmniej kilka razy w roku. Włoska policja także przystąpiła do programu i zapowiada, że w ostatnim tygodniu lipca – szczególnie na autostradach, można spodziewać się specjalnych punktów kontrolnych, w których będzie sprawdzany przede wszystkim czas pracy i odpoczynku kierowcy, stosowanie się do ograniczeń prędkości, stan techniczny pojazdu, uprawnienia do krajowego i międzynarodowego transportu, a także uprawnienia szczególne, m.in. do przewozu towarów niebezpiecznych.

Raport z ubiegłorocznej edycji projektu pokazuje, że od 20 do 26 lipca 2015 roku europejscy policjanci skontrolowali ok. 96 tysięcy ciężarówek w 28 europejskich krajach, notując 32,370 uchybień. Zdecydowana większość naruszeń (5023) dotyczyła czasu pracy i odpoczynku kierowcy, zaś 4134 kierowców nie dostosowało prędkości do panujących ograniczeń. Funkcjonariusze wykryli także 2913 nieprawidłowości technicznych w pojazdach. Aż 175 osób jechało pod wpływem alkoholu.

Akcja ta, ma na celu również wykrywanie przestępstw, które nie są związane z samym transportem. W ubiegłym roku policja wykryła nielegalnych imigrantów w ok. 100 ciężarówkach. W innych pojazdach znaleziono 66 ściganych przestępców. Dalej, w 81 ciężarówkach były ukryte leki, w 30 broń palna, zaś w 22 natrafiono na skradzione towary.

(etransport.pl na podstawie hiszpańskiej prasy)