kontrole drogowe tagged posts

Zespół pojazdów na pusto ważył więcej niż powinien

Zespół pojazdów na pusto ważył więcej niż powinien

Samochód ciężarowy i przyczepa do przewozu drewna ważyły zdecydowanie więcej niż wartości wpisane w ich dowodach rejestracyjnych. Nieprawidłowości stwierdzili funkcjonariusze łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Był to już drugi taki przypadek u tego samego przewoźnika.

W czwartek (12 października), na ekspresowej „ósemce” w okolicach Wolborza, patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał zespół pojazdów przystosowany do przewozu drewna.

Zespół pojazdów, należący do polskiego przewoźnika, został skierowany na inspekcyjne wagi. Okazało się, że masa własna samochodu ciężarowego wynosi 16,9 t, a podpiętej do niego przyczepy 5,4 t. Według wpisów w dowodach rejestracyjnych masy własne pojazdów miały wynosić odpowiednio: 13,9 t oraz 4,4 t. Według dowodów rejestracyjnych dopuszczalna ładowność zespołu pojazdów to 21,7 t. Jednak w rzeczywistości wynosiła ona zdecydowanie mniej – 17,7 t. W trakcie czynności kontrolnych okazało się, że to nie pierwszy taki przypadek u tego przewoźnika. Podobna nieprawidłowość została wykryta przez funkcjonariuszy ITD podczas kontroli innego zespołu pojazdów, zatrzymanego w sierpniu 2023 roku.

Z uwagi na niezgodność danych ze stanem faktycznym, inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne samochodu ciężarowego i przyczepy (gov.pl…gitd)

Więcej...

Przekroczone wagowe parametry

Znacznie przeciążone pojazdy zatrzymali inspektorzy łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Jeden zestaw ważył za dużo o ponad 26 t, inny o 22 t. Pojazdy, do czasu uzyskania stanu normatywnego, nie mogły kontynuować jazdy.

W nocy z wtorku na środę (26/27 września), w okolicy skrzyżowania ekspresowej „ósemki” i autostrady A1, inspektorzy z piotrkowskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Łodzi zatrzymali 2 pojazdy ciężarowe z mocno przekroczonym tonażem. Dźwig samochodowy ważył ponad 15 t więcej niż maksymalnie dopuszczalne 32 t. Inspekcyjne wagi wskazały 47,65 t. Przekroczone były też naciski osi pojazdu na drogę – I i II o ponad 3 t oraz III i IV o 8 t.

Za ciężki o ponad 5 t był też kolejny pojazd, którym przewożono jabłka. Rzeczywista masa całkowita pojazdu wynosiła 45,55 t. Natomiast o 1 t za duży był nacisk grupy osi – napędowej i nienapędowej.

Podobne kontrole na ulicach Tomaszowa Mazowieckiego i S8, w okolicy Wolborza, inspektorzy łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili w nocy z 25 na 26 września. Zatrzymano 4 pojazdy nienormatywne.

W 3 przypadkach powodem zdecydowanego przekroczenia tonażu były betonowe zbiorniki. Jeden z pojazdów ciężarowych ważył za dużo o ponad 18 t. Zamiast maksymalnie 40 t, inspekcyjne wagi wskazały 58 t, a o blisko 6 t przekroczony był nacisk grupy dwóch osi napędowych na drogę. Kolejny zespół pojazdów ważył ponad 60 t. W tym przypadku nie tylko o ponad 10 t przekroczony był nacisk grupy dwóch osi napędowych, ale zabrakło wymaganego pojazdu pilotującego. Trzeci zespół pojazdów był za ciężki o 22 t. I w tym przypadku przekroczone były naciski osi na drogę – grupy dwóch osi napędowych o ponad 7 t, a pojedynczych osi przyczepy o blisko 3 t. Brakowało też pojazdu pilotującego, a przyczepa nie miała aktualnego badania technicznego.

Czwarty pojazd ciężarowy był za ciężki o ponad 26 t. Transportowano nim osprzęt do maszyny budowlanej (palownicy). Rzeczywista masa całkowita pojazdu wynosiła 66,15 t, a o ponad 4 t był przekroczony nacisk grupy dwóch osi napędowych i o ponad 1 t naciski pojedynczych osi naczepy. W tym przypadku też zabrakło pojazdu pilotującego.

Inspektorzy zakazali dalszej jazdy do czasu doprowadzenia pojazdów do stanu normatywnego. Pojazdy zostały skierowane na parking strzeżony. Kierowców ukarano mandatami karnymi, a wobec przewoźników zostaną wszczęte postępowania administracyjne (gov.pl…gitd)

Więcej...

Z promilami i bez prawa jazdy

Był nietrzeźwy i nie miał prawa jazdy, a mimo to usiadł za kierownicą samochodu osobowego i wyjechał na drogę. Zatrzymali go inspektorzy łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Mężczyzna został przekazany funkcjonariuszom Policji.

W środę (20 września), w Sieradzu, na jednym z parkingów inspektorzy z sieradzkiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Łodzi zauważyli 2 kobiety i 2 mężczyzn, których zachowanie wskazywało, że mogą być pod wpływem alkoholu. Obok nich był zaparkowany uszkodzony samochód osobowy. Pojazd miał z prawej strony wgniecione drzwi, co mogło świadczyć o tym, że uczestniczył w kolizji. Sieradzcy inspektorzy podjęli interwencję, gdy 3 osoby wsiadły do auta i wyjechały nim z parkingu w kierunku drogi krajowej nr 83. Funkcjonariusze zatrzymali osobówkę i przebadali kierowcę alkotesterem – wynik badania był pozytywny. Na miejsce zdarzenia został wezwany patrol Policji. To, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu, potwierdziło badanie wykonane na komisariacie. Mężczyzna miał 1,6 promila. Nie dość, że był pijany, to nie miał prawa kierować także z innego powodu. Okazało się, że nie posiada w ogóle prawa jazdy.Za jazdę pod wpływem alkoholu i bez uprawnień mężczyzna odpowie przed sądem (gov.pl… gitd)

Więcej...

Włączyli tachograf dopiero na widok radiowozu ITD

Załoga kierowców litewskiej ciężarówki rozpoczęła rejestrować czas jazdy dopiero po dostrzeżeniu oznakowanego radiowozu śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Chwilę przed zatrzymaniem do kontroli, zapisywała fikcyjny odpoczynek. Oprócz tego karty kierowców były włożone do tachografu na odwrót – czynność prowadzenia pojazdu zapisywano na karcie należącej do kierowcy siedzącego na fotelu pasażera. Rutynowa kontrola zakończyła się wizytą w serwisie tachografów i interwencją Policji.

W piątek rano, na autostradzie A1 patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do rutynowej kontroli litewską ciężarówkę. Inspektorzy poruszający się oznakowanym radiowozem, dali kierowcom sygnały do zatrzymania się dwa kilometry przed MOP Woźniki i tam podjęli standardowe czynności kontrolne.

W trakcie pobierania danych z tachografu, inspektorzy zauważyli, że karty kierowców są włożone na odwrót. Czynność prowadzenia pojazdu zapisywano na karcie należącej do mężczyzny siedzącego na fotelu pasażera, a pojazd prowadził akurat ten, na którego karcie zapisywana była aktywność bycia w gotowości do podjęcia pracy. Po odczytaniu danych zapisanych w tachografie, inspektorzy dostrzegli dużo poważniejszą nieprawidłowość. Dane wskazywały, że ok. półtorej godziny przed zatrzymaniem, kierowcy zaczęli rejestrować odpoczynek, a ostatnią zarejestrowaną czynnością przed zatrzymaniem była aktywność związana z jazdą pojazdu. Ale trwała ona tylko ok. 2 minut i rejestrowana była przez prawie 2 kilometry. Akurat idealnie pokrywało się to z czasem związanym z zatrzymaniem jadącego autostradą pojazdu do kontroli i dystansem przejechanym w tym czasie do MOP Woźniki. Tachograf zarejestrował także nagły skok wartości prędkości pojazdu w momencie dynamicznego zatrzymania do kontroli. Od wartości 0 km/h prędkość ustabilizowała się na poziomie ok 70 km/h, czyli z jaką pojazd faktycznie poruszał się za radiowozem Inspekcji Transportu Drogowego.

Stwierdzone dowody wskazywały jednoznacznie, że kierowcy (obywatele Białorusi), manipulowali zapisami tachografu. W rozmowie z inspektorami, mężczyźni nie wskazali sposobu dezaktywacji i aktywacji urządzenia rejestrującego ich czas jazdy, przerwy i odpoczynki. Ciężarówkę skierowano do uprawnionego serwisu tachografów. Technicy stwierdzili, że obudowa urządzenia rejestrującego nosi oznaki ingerencji wskazujące, że urządzenie było otwierane. Inspektorzy zatrzymali tachograf wraz z impulsatorem wykręconym ze skrzyni biegów. Urządzenia te poddane zostaną dalszym ekspertyzom w celu ustalenia mechanizmu stwierdzonej manipulacji. Litewski przewoźnik musiał na swój koszt zainstalować nowy tachograf i czujnik ruchu pojazdu.

Inspektorzy zatrzymali prawa jazdy kierowców na najbliższe trzy miesiące i ukarali ich mandatami po 2200 zł. Wyłączanie tachografu w trakcie jazdy powoduje też podejrzenie popełnienia przestępstwa – ingerencja/zatrzymanie pracy drogomierza pojazdu. Obu kierowców i ciężarówkę przejęli do dalszych czynności funkcjonariusze Policji. Za stwierdzone naruszenia przepisów prawa będą również wszczęte postępowania administracyjne wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem w firmie. Grozi im 13 000 zł kary (gov.pl…gitd)

Więcej...

Dopuszczalna masa całkowita przekroczona o 140 procent

8,4 tony zamiast dopuszczalnych 3,5 ton ważył samochód dostawczy z przewożonymi materiałami budowlanymi. Inspektorzy łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego zakazali kierowcy dalszej jazdy i ukarali go wysokim mandatem karnym.

W czwartek (17 sierpnia), na terenie Łodzi, patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał pojazd dostawczy. Powodem podjęcia interwencji było podejrzenie przekroczenia tonażu. Auto przewożące materiały budowlane skierowano na inspekcyjne wagi. Rzeczywista masa całkowita busa z ładunkiem wynosiła 8,4 t zamiast dopuszczalnych 3,5 t. Inspektorzy zakazali kierowcy dalszej jazdy do momentu przeładowania nadwyżki towaru na inny pojazd. Za wykroczenie ukarali kierującego 1000-złotowym mandatem karnym (gov.pl/…gitd)

Więcej...

Bez prawa jazdy i świadectwa kierowcy

Nie wolno mu było prowadzić pojazdu, ponieważ służby kontrolne w Austrii uznały jego prawo jazdy za sfałszowane. Ukrainiec, pomimo braku uprawnień, wykonywał międzynarodowy przewóz rzeczy dla polskiej firmy. Został zatrzymany do rutynowej kontroli przez inspektorów konińskiej Inspekcji Transportu Drogowego i przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji.

We wtorek (8 sierpnia), na autostradzie A2 w pobliżu Konina, patrol inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli pojazd dostawczy. Wykonywano nim międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy z Niemiec do Polski. Busem należącym do polskiego przedsiębiorcy, kierował obywatel Ukrainy.

Kierowca nie okazał do kontroli prawa jazdy. Nie mógł tego zrobić, ponieważ kilka dni wcześniej było ono zatrzymane przez służby kontrolne w Austrii – funkcjonariusze uznali dokument za sfałszowany. Mężczyzna nie miał zatem uprawnień do prowadzenia pojazdów. Przewoźnik nie posiadał także dla swojego pracownika ważnego świadectwa kierowcy. Czyli dokumentu wymaganego do wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych przez kierowców spoza Unii Europejskiej.

Inspektorzy przekazali kierowcę do dalszych czynności funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Koninie (gov.pl…gitd)

Więcej...

Jechali po alkoholu. Zostali ujęci przez ITD

Trzech nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego ujęli funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Dwóch prowadziło ciężarówki, a jeden busa towarowego. Wszyscy trzej zostali przekazani do dalszych czynności Policji.

W poniedziałek (19 czerwca), na drogach ekspresowych, krajowych i wojewódzkich w różnych częściach województwa mazowieckiego, przeprowadzono działania kontrolno-prewencyjne pod kryptonimem „Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego przebadali alkomatami przesiewowymi 612 kierowców autobusów, ciężarówek oraz busów osobowych i towarowych.

Na ekspresowej „ósemce” w pobliżu Radzymina, zatrzymano nietrzeźwego kierowcę rumuńskiej ciężarówki. Jechał na pusto z Rumunii do Polski. Obywatel Rumunii „wydmuchał” 0,54 promila alkoholu. Z kolei na ekspresowej „siódemce” koło Grójca, kierowca ciężarówki miał ponad 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym samym miejscu, inspektorzy zatrzymali też nietrzeźwego kierowcę samochodu dostawczego. Badanie alkomatem wykazało niemal 1 promil.

Wszyscy trzej kierowcy zostali przekazani do dalszych czynności funkcjonariuszom miejscowych jednostek Policji. Zgodnie z obowiązującym prawem jazda w takim stanie stanowi przestępstwo (gov.pl… gitd)

Więcej...

BEZPIECZNY WEEKEND NA DROGACH

Przed nami kolejny „długi weekend”. Na drogach pojawi się znacznie więcej samochodów jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych oraz użytkowników jednośladów – rowerzystów, motocyklistów, motorowerzystów, a także użytkowników hulajnóg elektrycznych.

Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu czuwać będą policjanci ruchu drogowego, w tym policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim, jak m.in. przekraczanie dozwolonych prędkości, wyprzedzanie w miejscach zabronionych. Podczas długiego weekendu policjanci ruchu drogowego będą monitorowali płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc wypoczynku. Skoncentrują swoje działania zarówno na pilnowaniu porządku i bezpieczeństwa, jak i udzielaniu uczestnikom ruchu wszelkiej pomocy.

Podczas pełnienia służby funkcjonariusze będą również sprawdzać stan trzeźwości kierujących, sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci, a także reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, tj. pieszych (szczególnie w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych), rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów czy motocyklistów.

Niechronieni użytkownicy dróg, jak sama nazwa wskazuje, nie są chronieni karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. Dlatego ewentualny wypadek z ich udziałem może powodować poważne obrażenia, a nawet doprowadzić do śmierci. Apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zwracanie szczególnej uwagi na niechronionych uczestników ruchu drogowego i o rozwagę na drodze. Motocyklistów przestrzegamy przed brawurą i lekkomyślnością na drodze. Respektowanie przepisów ruchu drogowego i wzajemna wyrozumiałość z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym (policja.pl)

Więcej...

Manipulował zapisami tachografu

Manipulował zapisami tachografu – stracił prawo jazdy.

Kierowca ciężarówki używał w tachografie karty wystawionej na inną osobę. Za manipulowanie zapisami czasu pracy stracił prawo jazdy na trzy miesiące oraz został ukarany mandatem karnym. Naruszenie przepisów prawa stwierdzili inspektorzy z zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W środę (24 maja), na krajowej „jedenastce” w Mostowie (powiat koszaliński), inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą. Zestaw należący do polskiej firmy prowadził kierowca – obywatel Uzbekistanu. Już na wstępie czynności kontrolnych stwierdzono, że w tachografie jest zalogowana karta wystawiona na inną osobę. Kierowca zapisywał w ten sposób swój fikcyjny odpoczynek w tracie jazdy.

Za stwierdzone naruszenie przepisów prawa, inspektorzy zatrzymali prawo jazdy kontrolowanego kierowcy na najbliższe trzy miesiące i ukarali go mandatem karnym. Oprócz tego zatrzymali także kartę, którą bezprawnie posługiwał się w tachografie. Zostanie przesłana do organu, który wydał dokument. Konsekwencji finansowych może spodziewać się także pracodawca skontrolowanego kierowcy. Wobec przewoźnika będzie wszczęte postępowanie administracyjne (gov.pl/gitd…)

Więcej...

Ładunek wpłynął na stateczność

Nienależyte zabezpieczenie przewożonego ładunku to stworzenie poważnego ryzyka niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Inspektorzy wielkopolskiej i śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli dwie ciężarówki, w których towar przemieścił się w trakcie jazdy. Jedną z nich przewożono mięso, drugą – chemię gospodarczą.

W piątek (28 kwietnia), na ekspresowej „piątce”, na wschodniej obwodnicy Poznania, gnieźnieńscy inspektorzy wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali ciężarówkę, jadącą z Niemiec do Ostródy. Przewożono nią mięso zapakowane w kartony. Ładunek nie był jednak wystarczająco zabezpieczony. W trakcie jazdy palety, na których był on umieszczony, przesunęły się, dociążając pojedynczą oś napędową. Jej nacisk na drogę był przez to za duży o 2 t – wynosił 13,5 t. Przewoźnika czeka postępowanie administracyjne zagrożone karą finansową.

Źle zabezpieczony ładunek, a przez to niebezpiecznie przechylona w prawą stronę naczepa, to powód zatrzymania, dzień wcześniej, ciężarówki na krajowej „jedynce”. Tę niebezpieczną sytuację zasygnalizował inspektorom śląskiej ITD jeden z uczestników ruchu drogowego. Pojazdem członowym, należącym do tureckiego przewoźnika, wieziono chemię gospodarczą. Zapakowana była ona w kartony, ułożone luzem i spiętrzone w ładowni naczepy. Przewóz był wykonywany z Turcji do Danii. Kierowcę ukarano mandatem, a dalszą podróż pojazdem wraz z towarem inspektorzy uwarunkowali od prawidłowego zamocowania ładunku i zabezpieczenia go przed niekontrolowanym przemieszczaniem w trakcie jazdy. Ponieważ ładunek był przewożony pod zamknięciem celnym, przewoźnik zorganizował wizytę w pobliskiej agencji celnej. Inspektorzy eskortowali przejazd pojazdu do miejsca, gdzie poprawiono sposób załadunku i jego zabezpieczenia (gov.pl…gitd)

Więcej...