Ładunek wpłynął na stateczność

Nienależyte zabezpieczenie przewożonego ładunku to stworzenie poważnego ryzyka niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Inspektorzy wielkopolskiej i śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli dwie ciężarówki, w których towar przemieścił się w trakcie jazdy. Jedną z nich przewożono mięso, drugą – chemię gospodarczą.

W piątek (28 kwietnia), na ekspresowej „piątce”, na wschodniej obwodnicy Poznania, gnieźnieńscy inspektorzy wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali ciężarówkę, jadącą z Niemiec do Ostródy. Przewożono nią mięso zapakowane w kartony. Ładunek nie był jednak wystarczająco zabezpieczony. W trakcie jazdy palety, na których był on umieszczony, przesunęły się, dociążając pojedynczą oś napędową. Jej nacisk na drogę był przez to za duży o 2 t – wynosił 13,5 t. Przewoźnika czeka postępowanie administracyjne zagrożone karą finansową.

Źle zabezpieczony ładunek, a przez to niebezpiecznie przechylona w prawą stronę naczepa, to powód zatrzymania, dzień wcześniej, ciężarówki na krajowej „jedynce”. Tę niebezpieczną sytuację zasygnalizował inspektorom śląskiej ITD jeden z uczestników ruchu drogowego. Pojazdem członowym, należącym do tureckiego przewoźnika, wieziono chemię gospodarczą. Zapakowana była ona w kartony, ułożone luzem i spiętrzone w ładowni naczepy. Przewóz był wykonywany z Turcji do Danii. Kierowcę ukarano mandatem, a dalszą podróż pojazdem wraz z towarem inspektorzy uwarunkowali od prawidłowego zamocowania ładunku i zabezpieczenia go przed niekontrolowanym przemieszczaniem w trakcie jazdy. Ponieważ ładunek był przewożony pod zamknięciem celnym, przewoźnik zorganizował wizytę w pobliskiej agencji celnej. Inspektorzy eskortowali przejazd pojazdu do miejsca, gdzie poprawiono sposób załadunku i jego zabezpieczenia (gov.pl…gitd)