kontrole drogowe tagged posts

Standardowa kontrola z nietypowym rozwojem sytuacji

Kontrola zaczęła się od braku wnoszenia opłaty za przejazd odcinkiem autostrady A4, a zakończyła interwencją Policji. Kierowca ciężarówki zatrzymanej przez inspektorów z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego okazał sfałszowane prawo jazdy. W trakcie dalszych czynności stwierdzono również usterki stanu technicznego w pojeździe.

W czwartek (20 kwietnia), na odcinku małopolskiej autostrady A4, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali samochód ciężarowy z podpiętą przyczepą. Powodem podjęcia interwencji było nieuiszczanie opłaty elektronicznej za przejazd płatnym odcinkiem drogi. Zespołem pojazdów kierował obywatel Ukrainy zatrudniony u polskiego przedsiębiorcy. W trakcie czynności kontrolnych od kierowcy pobrano m.in. prawo jazdy. Blankiet dokumentu wzbudził podejrzenia inspektorów, co do jego autentyczności – brakowało m.in. wymaganych zabezpieczeń. Na miejsce kontroli wezwano patrol Policji. Przypuszczenia inspektorów okazały się trafne. Kierowca został przekazany do dalszych czynności policjantom. Posługiwanie się sfałszowanym dokumentem stanowi bowiem przestępstwo. W toku pozostałych czynności, inspektorzy stwierdzili też uchybienia w stanie technicznym pojazdu. Samochód ciężarowy miał niesprawny układ ABS, uszkodzoną jedną z opon oraz braki w oświetleniu zewnętrznym i niepewnie zamocowane lusterko.

Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny i ukarali kierowcę mandatem karnym. Z kolei za naruszenie obowiązku uiszczania opłaty za przejazd płatnym odcinkiem autostrady, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne wobec przewoźnika. Grozi mu kara pieniężna (gov.pl…gitd)

Więcej...

Bez badań technicznych i z cofniętym licznikiem

Samochód dostawczy był w złym stanie technicznym i nie miał ważnego przeglądu od prawie 5 lat. O niemal 40 tysięcy kilometrów nie zgadzał się także stan drogomierza pojazdu. Busa i kierującego skontrolowali inspektorzy z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Na miejsce wezwano funkcjonariuszy Policji, którzy przejęli dalsze czynności w sprawie niezgodności stanu licznika.

W piątek (14 kwietnia), na ekspresowej „siódemce” w okolicach Olsztynka patrol GITD zajmujący się kontrolą opłaty elektronicznej za przejazd drogami, zatrzymał do kontroli pojazd dostawczy. Uwagę inspektorów ITD przyciągnął stan techniczny pojazdu, w tym mech pokrywający dach „dostawczaka”. Gdy przyjrzeli się z bliska pojazdowi, stwierdzili m.in. nadmierną korozję ramy i braki w oświetleniu. Brakowało też elementów obowiązkowego wyposażenia. W trakcie dalszych czynności kontrolnych okazało się, że ostatni okresowy przegląd techniczny pojazdu był ważny do 28 lipca 2018 roku. Oprócz tego nie zgadzał się stan drogomierza pojazdu. W momencie kontroli drogowej wynosił 204 659 km. Z kolei podczas ostatniej wizyty w okręgowej stacji kontroli pojazdów wpisano wartość: 241 101 km. Tak duża rozbieżność stanu licznika przebiegu samochodu wskazywała zatem na możliwość cofnięcia drogomierza. W tej sytuacji inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny i wydali bezwzględny zakaz dalszej jazdy. Nieuprawniona ingerencja w drogomierz pojazdu jest przestępstwem. W związku z tym kierowcę przekazano do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji (gov.pl… gitd)

Więcej...

Nierejestrowanie aktywności na wykresówkach

Kierowcy dwóch ciężarówek nie rejestrowali swojego czasu pracy, prędkości pojazdu i przebytej drogi na wykresówkach. Naruszenie przepisów prawa skutkujące konsekwencjami dla kierowców oraz przewoźników, stwierdzili inspektorzy mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W piątek (24 marca), na odcinku krajowej „sześćdziesiątki” w Glinojecku patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do standardowej kontroli dwie polskie ciężarówki. Wykonywano nimi krajowy przewóz drogowy rzeczy. W obu przypadkach, tuż po zatrzymaniu pojazdów okazało się, że kierowcy nie rejestrowali swojego czasu pracy, prędkości pojazdu oraz przebytej drogi na wykresówkach. Obaj kierowcy (obywatel Polski i Ukrainy) stracili prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące. Funkcjonariusze ukarali ich również wysokimi mandatami karnymi. Za stwierdzone poważne naruszenie przepisów prawa konsekwencji finansowych mogą spodziewać się również pracodawcy kierowców. Wobec przewoźników zostaną wszczęte postępowania administracyjne z ustawy o transporcie drogowym (gov.pl…gitd)

Więcej...

Kontrole ciężarówek na dolnośląskiej A4

Kierowców rejestrujących swój czas pracy na konto innych osób oraz łamiących przepisy ogólne prawa o ruchu drogowym zatrzymali i rozliczyli za wykroczenia inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Legnicy. W trakcie kilkugodzinnych działań na dolnośląskim odcinku autostrady A4 zatrzymali również nienormatywne ciężarówki.

W poniedziałek (20 marca), na autostradzie A4 w pobliżu Legnicy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili działania prewencyjno-kontrolne. Zwracali uwagę przede wszystkim na przestrzeganie ogólnych zasad prawa o ruchu drogowym i przepisów transportowych. Inspektorzy zatrzymali dynamicznie do kontroli drogowej m.in. dwie ciężarówki należące do tej samej polskiej firmy transportowej. Jeden z zestawów prowadził sam właściciel przedsiębiorstwa. Po sporządzeniu wydruków z kart włożonych do tachografów okazało się, że obaj kierowcy rejestrowali czas pracy na konto innych osób. Dalsza kontrola wykazała, że kierowcy przejechali na cudzych kartach blisko 440 km. U jednego z nich stwierdzono też 15 naruszeń norm czasu pracy. Kierowca nie stosował się m.in. do limitów jazdy dziennej i jazdy ciągłej. Prowadził ciężarówkę bez wymaganej przerwy nawet przez 6 godz. i 29 min, przekraczając dozwoloną normę o prawie 2 godz. Inspektorzy zatrzymali prawa jazdy obu kierowców na najbliższe 3 miesiące i jednego z nich ukarali mandatem karnym. Wobec drugiego kierowcy i zarazem przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną.

W trakcie patrolowania autostrady A4 uwagę inspektorów zwróciły również dwa zespoły pojazdów, którymi przewożono samochody osobowe ze Śląska do Francji. Kontrolerzy podejrzewali, że oba są zbyt wysokie. Ciężarówki zostały skierowane do punktu kontrolnego w Legnicy, gdzie zweryfikowano ich wymiary. Oba zespoły pojazdów z przewożonym ładunkiem były za wysokie o 11 cm. Kierowcy nie okazali wymaganych zezwoleń na przejazd pojazdu nienormatywnego po drogach publicznych. W tej sytuacji transporty wstrzymano, a wobec przewoźników drogowych zostaną wszczęte postępowania administracyjne. Grożą im kary pieniężne.

Inspektorzy zatrzymali do kontroli również kierowców ciężarówek ze zbyt „ciężką nogą”. Kierujący 40-tonowym łotewskim zestawem jechał z prędkością 103 km/h, mimo ograniczenia dla tego typu pojazdów do 80 km/h. Kierujący innym łotewskim zestawem jechał z prędkością 93 km/h. Oprócz tego wyprzedzał inne ciężarówki na autostradzie, tamując ruch samochodów osobowych na ponad trzykilometrowym odcinku. Sprawcy wykroczeń zostali ukarani mandatami karnymi (gov.pl…gitd)

Więcej...

Transport sprzętu armii USA zatrzymany

Inspektorzy ITD z Piły musieli zatrzymać zestaw pojazdów przewożący samochody armii amerykańskiej. Nieprawidłowości dotyczyły rozmiarów całego transportu.

Inspekcja Transportu Drogowego ma pełne ręce roboty, a naruszeń prawa dopuszczają się nawet ci przewoźnicy, którzy na swoich barkach mają bardzo ważne transporty. W poniedziałek 23 stycznia do kontroli zatrzymano pojazdy ciężarowe z wojskowymi autami z USA. Było się do czego przyczepić.

Na drodze krajowej nr 10 wielkopolscy inspektorzy prowadzili kontrole, których głównym zadaniem była weryfikacja masy pojazdów. Na tej próbie poległy dwa nienormatywne transporty przewożące wojskowy sprzęt z Poznania do Drawska Pomorskiego.

Jak poinformowali inspektorzy, zarówno jeden, jak i drugi pojazd, nie spełniały wymagań. Pierwszy z nich był przeciążony o 18,3 tony, a jego długość przekraczała dopuszczalne wartości o 5,9 m. Drugi z nich był za ciążki o 8,1 tony i za długi o 5,1 m.

Konwój naruszał w ten sposób przepisy zabraniające przewozu pojazdem nienormatywnym ładunków innych niż ładunek niepodzielny. Armia musiała więc uzbroić się w cierpliwość, bo do czasu usunięcia nieprawidłowości pojazdy zostały usunięte z ruchu drogowego. Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną (gov.pl…gitd)

Więcej...

Podrobiony dokument i uszkodzona opona

Kierujący ciężarówką posługiwał się podrobionym świadectwem kierowcy. Oprócz tego prowadził zestaw z niesprawną naczepą. Nieprawidłowości stwierdzili inspektorzy z kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W poniedziałek (2 stycznia), na ekspresowej „piątce” koło Nakła nad Notecią, patrol ITD zatrzymał do rutynowej kontroli ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą. Za kierownicą słowackiego zestawu siedział obywatel Ukrainy. Jechał na załadunek do Gdyni. Kierujący okazał inspektorom do kontroli m.in. wymagane świadectwo kierowcy. To dokument potwierdzający, że kierowca jest zatrudniony zgodnie z obowiązującymi przepisami w celu wykonywania przez niego przewozów drogowych na terenie państw należących do Unii Europejskiej. Dokument ten zwrócił jednak uwagę inspektorów, ponieważ podejrzenia budził wpis w polu identyfikującym kierowcę. Szczegółowa weryfikacja tego dokumentu wykazała, że jest on oryginalny, ale ingerowano w zapisy zawarte w polu dotyczącym danych kierowcy. Nie była to jedyna nieprawidłowość stwierdzona w trakcie tej kontroli. Opona na jednej z osi naczepy nie nadawała się do jazdy. Widoczny był duży fragment odsłoniętego i rozerwanego kordu.

Kierowca ciężarówki został przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji. Posługiwanie się podrobionym dokumentem jest przestępstwem. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny niesprawnej naczepy i zakazali jej dalszego użytkowania do momentu wymiany uszkodzonej opony. Wobec słowackiego przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną (gov.pl…gitd)

Więcej...

Trzy pojazdy to za dużo

Ciągnik siodłowy z naczepą i przyczepą. Takie połączenie pojazdów jest niedozwolone. Mimo to, nieprawidłowy zestaw pojawił się na drodze publicznej. Został zatrzymany przez inspektorów warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W czwartek (8 grudnia) patrol z elbląskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie w okolicy Sopli na ekspresowej „siódemce” zatrzymał nietypowy zestaw. Składał się z trzech pojazdów. Ciągnik siodłowy połączony był z naczepą i przyczepą. Zgodnie z przepisami, tego typu zestaw, tzw. „stonoga”, nie ma prawa pojawić się na drodze publicznej. Dopuszczalne jest połączenie ciągnika siodłowego tylko z jednym pojazdem. W konsekwencji, wobec przedsiębiorcy będzie prowadzone postępowanie administracyjne, zagrożone karą finansową (gov.pl…gitd)

Więcej...

Kontrola wagowa z interwencją Policji

Samochód dostawczy był przeładowany o kilkaset kilogramów, a kierowca nie miał prawa jazdy. W trakcie kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy z łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego okazało się, że ma zatrzymane uprawnienia za jazdę na „podwójnym gazie”. Mężczyznę przekazano do dalszych czynności Policji.

We wtorek (22 listopada), w miejscowości Kaszewy, inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli drogowej samochód dostawczy. Powodem podjęcia interwencji było podejrzenie przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej. Pojazd wraz z przewożonym ładunkiem ważył 4,26 t zamiast przepisowych 3,5 t. W trakcie rozmowy z inspektorami, kierowca nie okazał wymaganych dokumentów i poinformował, że do niedawna przebywał w zakładzie karnym. W toku dalszej kontroli stwierdzono, że prawo jazdy mężczyzny zostało zatrzymane za jazdę pod wpływem alkoholu. Kierowcę ukarano mandatem za przekroczenie dopuszczalnej ładowności pojazdu i został przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji (gov.pl…gitd)

Więcej...

BEZPIECZNE ANDRZEJKI 2022

Andrzejki to okazja do wspólnych spotkań i zabaw. Wiele osób spędzi ten czas poza domem, dlatego przemieszczając się po drogach warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

W wigilię św. Andrzeja, a więc w nocy z 29 na 30 listopada tradycyjnie obchodzone są „Andrzejki” będące dla wielu osób okazją do zorganizowania ostatniej zabawy przed adwentem. Niektórzy jednak zdecydują się na świętowanie „andrzejek” już podczas nadchodzącego weekendu. W związku z tym apelujemy do kierujących pojazdami o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym nieprowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny, nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego hasło PIŁEŚ? NIE JEDŹ! niech przyświeca każdemu kierowcy, nie tylko w najbliższe dni ale przez cały rok. Przypominamy uczestnikom zabaw „andrzejkowych”, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i nie zdaje sobie sprawy, że wciąż ma go w swoim organizmie. Czasami nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wytrzeźwienia. Dlatego, zanim wsiądziemy „za kierownicę” warto poddać się badaniu na określenie stanu trzeźwości. Badanie można wykonać w jednostkach Policji.

Jeżeli zdecydujemy się na powrót ze spotkania towarzyskiego pieszo, również zadbajmy o własne bezpieczeństwo. O tej porze roku warto być widocznym na drodze i nosić elementy odblaskowe, w taki sposób by były widoczne dla innych użytkowników drogi (policja.pl)

Więcej...

Kontrole trzeźwości na drogach tranzytowych

Trzeźwość blisko tysiąca kierowców autobusów, samochodów ciężarowych oraz dostawczych skontrolowali inspektorzy lubuskiej i mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie kilkugodzinnych działań. Kierowca polskiej ciężarówki, tuż po zatrzymaniu, wydmuchał 0,36 promila alkoholu. Mężczyznę przekazano do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji z Wołomina.

W poniedziałek (14 listopada), inspektorzy lubuskiej oraz mazowieckiej ITD przeprowadzili wzmożone kontrole trzeźwości. W trakcie porannych działań przebadali alkomatami przesiewowymi blisko tysiąc kierowców autobusów, samochodów ciężarowych oraz dostawczych. Inspektorów z alkomatami można było spotkać na lubuskich odcinkach autostrady A2 koło Rzepina oraz ekspresowej „trójki” w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. Z kolei inspektorzy mazowieckiej ITD badali trzeźwość kierujących na odcinku ekspresowej „ósemki” koło Radzymina i łączniku autostrady A2 z krajową „pięćdziesiątką” w pobliżu Mińska Mazowieckiego. Tylko jeden kierowca polskiego zestawu ciężarowego był w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Został zatrzymany do kontroli przez patrol mazowieckiej ITD na ekspresowej „ósemce”. W chwili zatrzymania do kontroli jechał bez ładunku i wydmuchał 0,36 promila alkoholu. Inspektorzy przekazali kierowcę do dalszych czynności funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Wołominie (gov.pl…gitd)

Więcej...