Transport niesprawnymi naczepami

Nie dość, że w skontrolowanych naczepach inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego stwierdzili poważne usterki, to przewozy z ich udziałem były wykonywane nieprawidłowo. W jednym przypadku naczepa nie była przystosowana do transportu drzewa. W drugim okazało się, że naczepa jest w fatalnym stanie technicznym, a kierowca nie miał dokumentów potwierdzających jej dopuszczenie do ruchu.

W czwartek (13 października), na ekspresowej „siódemce” w okolicach węzła Napierki, funkcjonariusze ITD zajmujący się kontrolą prawidłowości elektronicznego poboru opłat drogowych (e-TOLL), zatrzymali zespół pojazdów przewożący ładunek drewna. Kierującym pojazdem ciężarowym był przedsiębiorca, który drewno nabył dla własnych celów. Naczepa, na której znajdowały się bale drewna, nie była przystosowana do tego przewozu. Pnie leżały w niej niestabilnie i w trakcie jazdy mogły spaść na drogę. Na dodatek kontrola stanu technicznego naczepy wykazała poważną usterkę. Uszkodzona była poduszka pneumatycznego układu zawieszenia, co skutkowało niekontrolowanym wypływem powietrza z układu. Kierowca został ukarany mandatem karnym. Inspektorzy zatrzymali też dowód rejestracyjny naczepy. Kontrola zakończyła się poleceniem przeładowania drewna na pojazd przystosowany to tego rodzaju przewozów.

Niebezpieczne usterki w naczepie skontrolowanej 10 października na ekspresowej „trójce” w okolicy Gorzowa Wlkp. stwierdzili także inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Ciężarówką były przewożone elementy metalowe z Polski do Szwecji. Blachy umieszczone pod podłogą naczepy były przerdzewiałe i istniało ryzyko ich odpadnięcia, rama pojazdu była pęknięta w miejscach mocowania kosza na koło zapasowe, szpilki mocujące płyty pionowe stóp naczepy były pourywane, a belki podtrzymujące podłogę – przerdzewiałe. Zastrzeżenia inspektorów dotyczyły nie tylko stanu technicznego pojazdu. Na naczepie zamontowano tablice rejestracyjne pochodzące od innej naczepy. Kierowca nie okazał dokumentów potwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego ani zawarcie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Przedstawił jedynie fotokopię faktury zakupu naczepy. Także w Centralnej Ewidencji Pojazdów nie było danych o kontrolowanej naczepie. Na miejsce kontroli zostali wezwani funkcjonariusze Policji. Pojazd został usunięty na parking strzeżony. Kierowcę ukarano mandatem karnym a wobec przedsiębiorcy i osoby zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie zostały wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej (gov.pl… gitd)