Protest służb mundurowych


„Psia grypa” w całym kraju. „Na patrole jeżdżą naczelnicy i komendanci”

Nawet 30 tys. policjantów mogło dziś nie stawić się na służbie – informuje Tvn24.pl. To część akcji protestacyjnej funkcjonariuszy. W całym kraju biorą zwolnienia lekarskie, w niektórych jednostkach nie ma prawie nikogo w pracy.
Protest służb mundurowych rozszerza się – w całym kraju policjanci biorą chorobowe. Na L4 w niektórych jednostkach są prawie wszyscy funkcjonariusze. Według nieoficjalnych informacji Tvn24.pl, w poniedziałek na zwolnieniach lekarskich było co najmniej 14 tys. policjantów (zdaniem RMF FM w poniedziałek na zwolnieniu przebywało 20 proc. wszystkich funkcjonariuszy). We wtorek ta liczba może wzrosnąć do 30 tys.

– Ełcka policja nie pracuje. Prawie wszyscy na zwolnieniu – powiedział nam urzędnik z Ełku. – Nie ma sekcji ruchu drogowego, wykroczeń, prewencji, dzielnicowych, a w kryminalnej trzy osoby jeszcze są w pracy. Na patrole jeżdżą… naczelnicy i komendanci. Na 11 listopada pewnie zamkną komendę. Komendant twierdzi, że pomogą strażnicy miejscy i żandarmeria. Tylko… komu? – zastanawia się.

Protest służb mundurowych. KWP w Olsztynie nakazała wszystkim zostać na służbie
Sami policjanci nazwali akcję protestacyjną „psią grypą”. I zapowiadają, że szczyt „epidemii” przypadnie na 11 listopada. Już wcześniej pojawiły się pogłoski, że mundurowi zostaną skoszarowani i zmuszeni do służby w Święto Niepodległości – m.in. przy zabezpieczaniu marszu w stolicy. Komenda Główna Policji zdementowała jednak te doniesienia, nazywając je „tzw. fake newsem”.

W Olsztynie komenda wysłała do funkcjonariuszy mail o treści „z polecenia Komendanta Wojewódzkiego Policji wszyscy naczelnicy i policjanci pozostają w dniu dzisiejszym w służbie do odwołania. Decyzję co do dalszego przebiegu służby podejmie komendant” (pisownia oryginalna).

Protest policjantów w całym kraju

A taka kartka pojawiła się na jednym z gdańskim komisariatów:

Akcja protestacyjna na KP V Gdańsk Zdjęcie z jednej z grup na Facebooku

Tvn24.pl dotarł do dokumentów, z których wynika, że we wtorek do pracy nie stawiło się 37 proc. wszystkich zatrudnionych w garnizonie śląskim policjantów. W Kostrzynie nad Odrą od poniedziałku jest tylko komendant i naczelnicy – donosi „Gazeta Lubuska”.

Podobnie jest w innych miastach. „Wrocław to dziś raj dla przestępców. W mieście praktycznie nie ma dziś policji” – alarmuje „Gazeta Wrocławska”. Oficjalnie na zwolnieniach przebywa ok 23 proc. funkcjonariuszy garnizonu dolnośląskiego.

W Katowicach w poniedziałek do pracy nie przyszło 70 proc. policjantów z drogówki i prewencji. Jak pisze lokalna „Gazeta Wyborcza”, miasto patrolowali funkcjonariusze z wydziałów kadr i finansów

Protest policji.
We wtorek na konferencji prasowej w Łodzi (gdzie w zeszły czwartek „epidemia” wybuchła) był Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji. Dziękował policjantom, którzy pełnili służbę w okresie Wszystkich Świętych.
– Czasami tak bywa – mówił o skali zwolnień lekarskich wśród policjantów. I życzył wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia – jak podkreślił, bez złośliwości.

Wiceszef MSWiA: Nie wiem, dlaczego policjanci tak masowo chorują. Czyżby to jesienna pogoda?

Oficjalnie protest nie jest organizowany przez NSZZ Policjantów. Ale związkowcy mają do niego dołączyć w piątek, namawiając funkcjonariuszy w całym kraju, by 9 i 10 listopada masowo oddawali krew (za co przysługuje dzień wolny).

Protest służb mundurowych. Czego chcą policjanci?
Protest policji zaczął się w lipcu tego roku. Mundurowi domagają się m.in. podwyżek i reformy systemu emerytalnego. Na początku policjanci przestali wypisywać mandaty – zamiast tego pouczali sprawców drobnych wykroczeń. W październiku odbyła się manifestacja w Warszawie, w której mogło uczestniczyć nawet 30 tys. osób.

Niedawno związkowcy odrzucili propozycję porozumienia MSWiA. Resort obiecał im m.in. płatne w 100 proc. nadgodziny, dodatkowe podwyżki i 30 dni pełnoprawnego L4 dla funkcjonariuszy z pierwszej linii. Zdaniem NSZZ, ministerstwo uwzględniło tylko połowę ich postulatów. (wiadomości.gazeta.pl, tvn24.pl).