Niepodległa do Hymnu

Zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego

11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe będziemy śpiewać hymn państwowy. To niepowtarzalne wydarzenie w stulecie odzyskania niepodległości połączy Polaków w jedną, biało-czerwoną rodzinę.

Jednym z wydarzeń obchodów stulecia odzyskania niepodległości, angażującym Polki i Polaków niezależnie od miejsca zamieszkania, będzie wspólne zaśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

– Niedziela 11 listopada upłynie nam pod znakiem akcji „Niepodległa do hymnu”. To inicjatywa, do której zapraszamy wszystkich Polaków w kraju i poza jego granicami. Zaśpiewamy wspólnie z uczestnikami prezydenckich obchodów na Placu Piłsudskiego w Warszawie i lokalnych wydarzeń organizowanych przez samorządy, instytucje kultury i organizacje pozarządowe w całym kraju – tłumaczy Jan Kowalski dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

W akcji uczestniczą władze państwowe i samorządowe, instytucje kultury, organizacje społeczne, szkoły, chóry i wszyscy, którzy chcą 11 listopada wspólnie śpiewać Mazurka Dąbrowskiego.

W kalendarium wydarzeń na stronie niepodlegla.gov.pl można wyszukać wszystkie miejsca, w których organizatorzy zaplanowali wspólne śpiewanie hymnu w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.Takich miejsc jest już prawie 400, a codziennie przybywają kolejne. Śpiewamy w największych metropoliach i najmniejszych gminach. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmi na plażach Bałtyku i na szczycie Śnieżki, podczas koncertów, biegów i zawodów sportowych. Polacy i przyjaciele Polski zaśpiewają w Australii, obu Amerykach, w Azji i wielu miastach Europy.

Myślę, że zainicjowane w tym roku wspólne śpiewanie hymnu 11 listopada stanie się tradycją, która co roku będzie łączyć Polaków w to najważniejsze dla nas święto narodowe – przekonuje dyrektor Jan Kowalski.

W inicjatywę Biura Programu „Niepodległa” zaangażowały się liczne media ogólnokrajowe.

– Akcję „Niepodległa do Hymnu” wesprą publiczne i komercyjne stacje radiowe oraz TVP. Każdy, kto włączy radio, będzie mógł przyłączyć się więc do ogólnopolskiego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego – deklaruje Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Biura Programu „Niepodległa”. (Dziennik Bałtycki)