Drobeta Turnu Severin

Drobeta Turnu Severin

Drobeta Turnu Severin

Kartka z trasy.

Drobeta Turnu Severin to jedno z dwóch największych miast na przełomie Dunaju. Historycznie łączone z cesarzem rzymskim Severusem. Nazwę miastu, Drobeta nadali Rzymianie, Turnu oznacza wieżę, wybudowaną w czasach Bizancjum i stojącą na wzniesieniu na północnym brzegu Dunaju, natomiast słowiański Severin pochodzi od miasta położonego na północy. Drobeta była miastem strategicznym w czasach starożytnych. Po licznych wojnach ( z Turkami, Węgrami, Bułgarami czy Tatarami) miasto zostało odbudowane w 1829 r.

Przełom Dunaju

Przełom Dunaju

Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych są tu usytuowane w pobliżu rzeki pozostałości rzymskiego obozu warownego Drobeta. Twierdza ta założona została w II wieku w czasie panowania cesarza Trajana, a jej głównym zadaniem miała być ochrona wybudowanego tu w tym samym czasie imponującego jak na owe czasy kamiennego mostu spinającego ze sobą oba brzegi Dunaju. Przeprawa ta ustawiona została na 20 potężnych kamiennych filarach, a przy jej wznoszeniu pracowały trzy rzymskie kohorty (czyli około 1500 żołnierzy) oraz jeden legion (5 tysięcy żołnierzy). Ostatecznie cała konstrukcja miała przeszło 1130 metrów długości oraz 15 szerokości.

Ruiny Mostu Trajana

Ruiny Mostu Trajana

Drobeta była pierwszą rzymską kamienną twierdzą (castrum) jaka wzniesiona została na terenie Dacji. W kolejnych wiekach obóz był sukcesywnie rozbudowywany i powiększany. Wewnątrz murów znajdowały się mieszkania oficerów, magazyny broni, forum, świątynia oraz baraki dla żołnierzy. W czasach Konstantyna Wielkiego (272-337) forteca zyskała nowe kamienne wieże obronne. Wtedy to mieszkało tu blisko 40 tysięcy osób.
Przypuszcza się, że Drobeta została zniszczona w czasie jednego najazdu Hunów ze słynnym Atyllą na czele. Miasto odbudował w pierwszej połowie VI wieku cesarz Justynian I Wielki (483-565). Ostatecznie forteca została zniszczona i rozebrana przez Turków w XVI wieku. Do czasów obecnych z tej niegdyś potężnej twierdzy zachowały się jedynie pozostałości fundamentów oraz szeroki wał ziemny.

Rzymski obóz warowny Drobeta

W Drobecie podziwiać można budynek teatru wraz z ogrodem i fontanną oraz zamek wodny. Odwiedzając miasto warto także wybrać się do Muzeum Żelaznej Bramy w którym oprócz wielu historycznych eksponatów i artefaktów można obejrzeć model największego w  czasach Cesarstwa Rzymskiego Mostu Trajana, którego ruiny znajdują się w pobliżu miasta.
(navtur.pl, tropster.pl)

Widok na port

Widok na port