NIELEGALNE pojazdy BOLT na kieleckich ulicach

Wielka kontrola pojazdów Bolt (estońska konkurencja dla Ubera) w Kielcach. Świętokrzyscy Inspektorzy Transportu Drogowego sprawdzili dotąd 16 pojazdów, których kierowcy świadczą usługi przewozowe za pomocą aplikacji mobilnej. Wszystkie okazały się nielegalne.

– Podjęliśmy takie działania od momentu pojawienia się tzw. usługi taksówkowej za pomocą aplikacji mobilnej. Nasi inspektorzy do tej pory skontrolowali 16 pojazdów, wykonujących tego typu usługę. Niestety we wszystkich przypadkach te przewozy nie były wykonywane zgodnie z ustawą o transporcie drogowym: bez licencji, a pojazdy nie spełniały wymagań konstrukcyjnych – wyjaśnia w rozmowie z Radiem Eska Patryk Czuba, świętokrzyski Inspektor Transportu Drogowego.

Wiele osób nie ma świadomości tego, jakie kryteria powinny spełnić pojazdy, by zgodnie z polskim prawem świadczyły usługi przewozu osób.

– Do przewozów okazjonalnych, czyli takich, jakim jest przewóz osób z aplikacją mobilną, wymagana liczba miejsc – łącznie z kierowcą – to siedem – wyjaśnia Patryk Czuba. – Pojazdy zarejestrowane na pięć osób tego warunku nie spełniają – dodaje. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Inspektor podkreśla, że te obostrzenia są podyktowane względami bezpieczeństwa.

– Oczywiście, bezpieczeństwo najważniejsze, szczególnie pasażerów i to o to dbamy. Jak już powiedziałem wcześniej nie są to legalne przewozy, w związku z tym wszelkie roszczenia w sprawie jakiegokolwiek zdarzenia mogą sprawić wiele kłopotów.

W związku z powyższymi kwestiami, pojawia się pytanie, czy usługi przewozowe świadczone za pomocą aplikacji w ogóle mogą być legalne. Patryk Czuba w rozmowie z Radiem Eska przyznaje, że tak, choć jak dodaje, właściciele takich firm przewozowych muszą spełnić określone kryteria. 

– Oczywiście jest możliwość korzystania z takiej aplikacji w sposób legalny, są nawet tacy przewoźnicy, ale do tego potrzebny jest komplet dokumentów. 

Jakie to dokumenty? Jak podkreśla inspektor, w razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej jest zwrócić się do świętokrzyskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

– Apelujemy do wszystkich, którzy chcieliby wykonywać przewóz osób w sposób legalny, aby zwrócili się do nas do inspektoratu w Kielcach z prośbą o analizę legalności przewozu. Inspektorzy przekażą wszelkie informacje i myślę, że z kompletem dokumentów możemy wykonywać taką usługę – informuje.

Kosztowne braki

Warto zadbać o komplet dokumentów. W przypadku stwierdzenia uchybień, wszczynane jest obligatoryjne postępowanie administracyjne, które może drogo kosztować przedsiębiorcę. Jak podkreśla Patryk Czuba, każda z 16 spraw może się wiązać z karą w wysokości 12 tys. zł. 

– To nie są małe pieniądze, tak że apeluję jeszcze raz: przewóz osób może być wykonywany legalnie, dlatego zachęcam do konsultacji z Inspektorem Transportu Drogowego – mówi w rozmowie z Radiem Eska Czuba. 

Inspektor przypomina również, że korzystanie z nielegalnych przewoźników to przejaw nieuczciwej konkurencji wobec podmiotów, które wykonują te usługi legalnie, z licencją oraz zarejestrowaną działalnością. Konieczne są też ważne badania lekarskie i taksometry (se.pl)