Aktualności

Próba ucieczki przed kontrolą

Brak tarczy hamulcowej powodujący, że jedno z kół w ogóle nie hamowało i próba uniknięcia kontroli drogowej, a do tego przekroczenie dopuszczalnego czasu prowadzenia pojazdu oraz skrócenie odpoczynku kierowcy to naruszenia ujawnione podczas kontroli przeprowadzonej przez inspektorów mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Równie niebezpieczną usterkę w układzie hamulcowym wykazała kontrola kujawsko-pomorskich inspektorów.

Poważne nieprawidłowości podczas kontroli 40-tonowego zespołu pojazdów na rumuńskich tablicach rejestracyjnych ujawnili w czwartek (12 lutego) na DK 50 pod Mińskiem Mazowieckim inspektorzy z WITD w Radomiu. Kierowca zignorował polecenie wydane przez funkcjonariusza i nie zatrzymał się do kontroli drogowej, co zmusiło inspektorów do podjęcia pościgu i skierowania ciężarówki na pobliski parking. Powodem niezatrzymania się do kontroli była świadomość kierowcy co do poważnej usterki. Przy prawym kole pierwszej, skrętnej osi ciągnika siodłowego brakowało tarczy hamulcowej, co powodowało, że koło w ogóle nie hamowało. Taki pojazd nie powinien być dopuszczony do ruchu drogowego. Obywatel Rumunii wykonywał nim międzynarodowy przewóz ładunku z Rosji do Mołdawii. Dodatkowo, analiza zapisów z tachografu oraz karty kierowcy wykazała naruszenia przepisów z zakresu czasu pracy. Kierowca przekroczył dzienny czas prowadzenia pojazdu o ponad 2 godziny, skrócił wymagany dzienny odpoczynek o blisko pół godziny, a także nie dokonał wymaganego wpisu manualnego na karcie do tachografu. Kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego ciągnika siodłowego oraz wydaniem zakazu dalszej jazdy do czasu usunięcia usterki. Kierowcę ukarano pięcioma mandatami karnymi, a wobec rumuńskiego przewoźnika oraz osoby zarządzającej transportem wszczęto postępowania administracyjne.

Tego samego dnia w Brzozie koło Bydgoszczy inspektorzy BKOE GITD zatrzymali do kontroli pięcioosiowy pojazd członowy, którym krajowy przewoźnik wykonywał transport drogowy trocin. W związku z podejrzeniem niebezpiecznej usterki w układzie hamulcowym, na miejsce wezwano inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Także w tym przypadku – w naczepie przy prawym kole pierwszej osi – brakowało tarczy hamulcowej. Inspektorzy zakazali dalszej jazdy do czasu usunięcia defektu. Na miejsce przewoźnik zadysponował mobilny serwis techniczny. Konsekwencje wobec przewoźnika i zarządzającego transportem to wszczęte postępowania administracyjne (gov…gitd.pl)

Więcej...

Autolawetą bez karty

W dniu 5 lutego 2026 roku, inspektorzy transportu drogowego z WITD w Krakowie zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy wraz z przyczepą przeznaczone do przewozu pojazdów. Po podjęciu czynności kontrolnych okazało się, że kierowca celowo nie rejestrował czasu pracy. Kartę kierowcy włożył dopiero po zauważeniu pojazdu służbowego ITD, próbując w ten sposób ukryć faktyczny przebieg swojej pracy.

Analiza danych z tachografu oraz wyjaśnień kierowcy ujawniła liczne naruszenia czasu pracy: wielokrotne przekroczenia dziennego limitu prowadzenia pojazdu, skracanie wymaganych okresów odpoczynku oraz prowadzenie pojazdu bez wymaganych przerw.

W wyniku kontroli kierowcy zatrzymano prawo jazdy na trzy miesiące. Wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne za liczne naruszenia przepisów dotyczących czasu pracy kierowców.

Przypadek ten jest wyraźnym przykładem świadomego lekceważenia przepisów prawa transportowego, co stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Inspektorzy ITD przypominają, że przestrzeganie zasad czasu pracy i obowiązku rejestrowania aktywności kierowcy jest niezbędne dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu (krakow.witd.gov.pl)

Więcej...

Brak uprawnień…

Brak uprawnień, manipulacje czasem pracy i fałszywe wyjaśnienia

Brak wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem, posługiwanie się dwoma kartami kierowcy i poważne naruszenia przepisów dotyczących czasu pracy wykazały kontrole inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego z województw lubelskiego i opolskiego.

W piątek (23 stycznia), w Tchórzewie na DK19, inspektorzy z WITD w Lublinie zatrzymali do kontroli pojazd członowy należący do słowackiego przewoźnika. Obywatel Ukrainy jechał nim na załadunek do powiatu bielskiego. Inspektorzy stwierdzili, że kierowca nie posiada wymaganego prawa jazdy kategorii C+E, a jedynie kategorię C. Kontrola wykazała też istotne naruszenia przepisów dotyczących czasu pracy kierowcy – skrócenie dziennego okresu odpoczynku oraz przekroczenie dopuszczalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu. Okazało się również, że mężczyzna posługiwał się dwiema kartami kierowcy – swoją oraz należącą do pracodawcy. Poza tym, kierowca nie okazał inspektorom świadectwa kierowcy, wymaganego przy realizacji międzynarodowego przewozu drogowego. Lubelscy inspektorzy zatrzymali kartę kierowcy należącą do pracodawcy, a kierowcę ukarali mandatami karnymi i przekazali go do dalszych czynności funkcjonariuszom Policji. Z konsekwencjami finansowymi muszą się liczyć także przewoźnik i osoba zarządzająca transportem w przedsiębiorstwie.

Tego samego dnia, w Brzegu, inspektorzy opolskiej Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzili autobus wykonujący okazjonalny przewóz uczniów szkoły podstawowej na basen. Pojazd znajdował się na parkingu przy obiekcie i był prawidłowo oznakowany tablicami informującymi o przewozie dzieci. Podczas kontroli kierowca przekazał inspektorom nieprawdziwe informacje, twierdząc, że nie kierował autobusem, nie posiada wymaganych uprawnień, a pojazd uległ awarii i on jedynie go pilnuje. Inspektorzy nie dali wiary tym wyjaśnieniom i na miejsce wezwali patrol Policji. W wyniku podjętych czynności ustalono, że mężczyzna posiadał wymagane uprawnienia oraz że to on faktycznie wykonywał przewóz dzieci. Okoliczności te potwierdzono m.in. na podstawie zapisu monitoringu zainstalowanego przy obiekcie. Kierowca jednak nie rejestrował swojej aktywności w tachografie. W związku z tym został ukarany mandatem karnym, a jego prawo jazdy zostało zatrzymane na okres trzech miesięcy. Wobec przedsiębiorcy realizującego przewóz wszczęto postępowanie administracyjne (gov.pl…gitd)

Więcej...

Bezpieczna droga na ferie

Bezpieczna droga na ferie z Inspekcją Transportu Drogowego

Rozpoczynają się ferie zimowe, a wraz z nimi wzmożony ruch autokarowy związany z wyjazdami dzieci i młodzieży na zimowy wypoczynek. Nad bezpieczeństwem najmłodszych podróżnych czuwać będą między innymi inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, którzy rozpoczynają ogólnopolskie działania kontrolne pod hasłem „Bezpieczny Autokar – ferie 2026”. Kontrole autokarów mają zapewnić bezpieczny dojazd na zimowiska, obozy i wycieczki, w okresie zwiększonego natężenia ruchu drogowego i trudnych, zimowych warunków atmosferycznych.

Jako pierwsi, w terminie od 19 stycznia do 1 lutego, ferie rozpoczynają uczniowie z województw mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Następnie, od 2 do 15 lutego, zimową przerwę będą miały województwa dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie i opolskie. Ostatnia tura ferii, trwająca od 16 lutego do 1 marca, obejmie województwa podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie oraz śląskie. Harmonogram ferii wyznacza jednocześnie intensywność działań kontrolnych Inspekcji Transportu Drogowego prowadzonych na terenie całego kraju. Wraz z początkiem ferii zimowych Inspekcja Transportu Drogowego uruchamia wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież w ramach akcji „Bezpieczny Autokar – ferie 2026”, której priorytetem jest eliminowanie potencjalnych zagrożeń jeszcze przed wyruszeniem pojazdów w trasę.

Szczegółowy zakres kontroli

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego koncentrują się na szczegółowej weryfikacji stanu technicznego autokarów, sprawdzając elementy mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. W trakcie kontroli oceniany jest stan układów hamulcowego i kierowniczego, zawieszenia, ogumienia oraz oświetlenia. Sprawdzane jest również prawidłowe oznakowanie wyjść awaryjnych, kompletność obowiązkowego wyposażenia pojazdu, aktualność badań technicznych oraz zgodność danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym ze stanem faktycznym. Do działań wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy, w tym mobilne stacje diagnostyczne, umożliwiające dokładną ocenę stanu technicznego autokaru bezpośrednio w miejscu kontroli.

Równie istotnym elementem akcji jest kontrola kierowców. Inspektorzy ITD sprawdzają posiadane przez nich uprawnienia i kwalifikacje zawodowe, ważność badań lekarskich i psychologicznych oraz weryfikują trzeźwość kierowcy. Szczególna uwaga poświęcana jest przestrzeganiu norm czasu pracy kierowców, w tym realizacji obowiązkowych przerw i odpoczynków. Analiza zapisów tachografów pozwala ocenić, czy kierowcy nie przekraczają dopuszczalnych limitów jazdy, co ma kluczowe znaczenie dla koncentracji i bezpieczeństwa podróży, zwłaszcza w warunkach zimowych oraz na długich trasach.

Gdzie prowadzone są kontrole

Kontrole autokarów prowadzone są zarówno w wyznaczonych punktach kontrolnych, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych oraz bezpośrednio w miejscach zbiórek, z których dzieci i młodzież wyruszają na zorganizowany wypoczynek. Inspekcja Transportu Drogowego realizuje również kontrole planowe, przeprowadzane na wniosek rodziców, opiekunów, organizatorów wypoczynku lub dyrekcji szkół. Zgłoszenia należy przekazywać z kilkudniowym wyprzedzeniem do właściwego miejscowo Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, telefonicznie lub drogą mailową, podając datę, godzinę i miejsce wyjazdu oraz dane przewoźnika. Dane kontaktowe do wszystkich Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego dostępne są na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gitd/witd.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego mogą zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, nałożyć mandat karny lub wszcząć postępowanie administracyjne. Jeżeli stan techniczny autokaru lub sytuacja kierowcy stwarza bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów, możliwe jest również wydanie zakazu dalszej jazdy do czasu usunięcia usterek lub zapewnienia innego, sprawnego pojazdu.

Ferie 2025: blisko 1800 kontroli

Znaczenie prowadzonych działań potwierdzają wyniki ubiegłorocznych edycji akcji „Bezpieczny Autokar”. W okresie od 18 stycznia do 2 marca 2025 roku inspektorzy ITD przeprowadzili 1759 kontroli autokarów – zatrzymano 49 dowodów rejestracyjnych, nałożono 197 mandatów karnych oraz wszczęto 105 postępowań administracyjnych. W sześciu przypadkach, ze względu na bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, wydano zakaz dalszej jazdy autokarem. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości dotyczyły usterek układów hamulcowych i kierowniczych, wycieków płynów eksploatacyjnych, uszkodzeń szyb oraz niesprawnego oświetlenia. Jeden kierowca był pod wpływem alkoholu. 

Bezpieczeństwo zimowych podróży

Bezpieczeństwo zimowych podróży zależy nie tylko od stanu technicznego pojazdu i przygotowania kierowcy, ale również od właściwego zaplanowania przejazdu. W okresie zimowym szczególnego znaczenia nabiera dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych, zachowanie ostrożności na śliskiej nawierzchni oraz uwzględnienie możliwych opóźnień wynikających z opadów śniegu, gołoledzi czy ograniczonej widoczności. Kluczowe jest także zapewnienie kierowcy odpowiednich przerw na odpoczynek oraz bezwzględne przestrzeganie norm czasu pracy.

Podstawowe zasady bezpiecznej podróży autokarem

Należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas podróży autokarem. Przejazd powinien być zaplanowany z uwzględnieniem czasu pracy kierowcy oraz postojów i czasu niezbędnego do przeprowadzenia ewentualnej kontroli. Autokar przewożący dzieci i młodzież do 18. roku życia powinien być oznakowany z przodu i z tyłu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci. Jeżeli pojazd wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, zarówno kierowca, jak i pasażerowie są zobowiązani do ich zapinania. Przejścia w autokarze muszą pozostać wolne i nie mogą być blokowane bagażami. Pasażerowie powinni zachowywać się w sposób niezakłócający pracy kierowcy, a podczas postojów należy zachować szczególną ostrożność i korzystać wyłącznie z miejsc do tego przeznaczonych (gov.pl…gitd)

Więcej...

Podwójne ściany ładowni

Podwójne ściany ładowni skrywały 20 tysięcy paczek nielegalnych papierosów

W węgierskim busie, rzekomo jadącym na pusto, za drugą ścianą ładowni była specjalnie wykonana skrytka. W ukrytej komorze inspektorzy lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego odkryli 20 tysięcy paczek nielegalnych papierosów o wartości 600 tys. zł.

Na S19, w MOP Obroki Zachód, lubelscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali węgierskiego busa przystosowanego do przewozu mebli. Pomimo że pojazd był pusty, przeprowadzono oględziny ładowni, które wzbudziły podejrzenia inspektorów. Konstrukcja zabudowy nie odpowiadała typowym wymiarom przestrzeni ładunkowej. Uwagę inspektorów wzbudziła nienaturalna różnica pomiędzy jej długością a faktyczną przestrzenią wewnątrz pojazdu. Ponadto ważenie pojazdu wykazało, że jest on zdecydowanie za ciężki. Okazało się, że przednia ściana zabudowy została przerobiona tak, aby stworzyć zamaskowaną skrytkę. Po jej otwarciu inspektorzy zobaczyli zwartą „ścianę” kartonów papierosów.

Na miejsce wezwano funkcjonariuszy Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Policji. W ukrytej komorze znajdowało się 20 tys. paczek papierosów nieoznaczonych polskimi znakami akcyzy, o szacunkowej wartości rynkowej 600 tys. zł. Wobec 57-letniego obywatela Węgier wszczęto postępowanie karne skarbowe. Mężczyzna usłyszał zarzut przewożenia nielegalnych wyrobów akcyzowych. Przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Akt oskarżenia został już skierowany do sądu.

Skuteczna interwencja i współpraca inspektorów ITD, funkcjonariuszy KAS oraz Policji doprowadziła do udaremnienia próby wprowadzenia na rynek znacznej ilości nielegalnych papierosów (gov.pl…gitd)

Więcej...

Zatrzymanie międzynarodowego przestępcy

Kontrola drogowa za spaloną żarówkę zakończona zatrzymaniem międzynarodowego przestępcy.

Policjanci z jaworznickiej drogówki zatrzymali do kontroli bmw z powodu spalonej żarówki w oświetleniu nie spodziewając się, jak poważne konsekwencje czekają kierującego. W policyjnych bazach szybko wyszło na jaw, że mężczyzna jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania za przestępstwa narkotykowe popełnione na terenie Niemiec. Niewielka usterka doprowadziła do zatrzymania mężczyzny ukrywającego się przed wymiarem sprawiedliwości innego kraju.

Policjanci z jaworznickiej drogówki zatrzymali do kontroli bmw z brytyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Powodem była spalona żarówka oświetlania. Jednak ta drobna usterka doprowadziła do ujawnienia znacznie poważniejszej sprawy. Podczas sprawdzenia danych kierującego w policyjnych systemach okazało się, że 42-letni mężczyzna jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania.

Mężczyzna był ścigany przez zagraniczny wymiar sprawiedliwości, ponieważ na terenie Niemiec dopuścił się przestępstwa określonego w art. 34 niemieckiej ustawy o użytkowaniu konopi indyjskich w celach konsumpcyjnych, za który grożą surowe konsekwencje prawne. Jak ustalono, poszukiwany zlecił innej osobie przewiezienie ponad 450 gramów marihuany z Polski do Austrii. Narkotyki były ukryte w podwoziu samochodu osobowego. Od tamtego czasu mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania, próbując uniknąć odpowiedzialności. Jego ucieczka zakończyła się jednak w Polsce z powodu… spalonej żarówki.

Po potwierdzeniu ważności Europejskiego Nakazu Aresztowania, mundurowi zatrzymali kierującego i osadzili go w policyjnym areszcie. Policjanci natychmiast nawiązali kontakt z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji, które koordynuje działania związane z realizacją ENA oraz powiadomili o zdarzeniu właściwą prokuraturę.

Zatrzymany mężczyzna zostanie teraz doprowadzony do organu, który wydał Europejski Nakaz Aresztowania, gdzie zostaną wykonane dalsze czynności procesowe (policja.pl)

Więcej...

Ciężarówka z pickupem na ciężarówce

Ciężarówkę, na której przewożona była inna ciężarówka, a na niej kolejny pojazd, skontrolowali na lubuskim odcinku S3 inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Gorzowa Wielkopolskiego. Pojazd został wycofany z ruchu. Był za wysoki, nie miał przeglądu, a stwierdzone usterki techniczne eliminowały go z dalszej jazdy. Sporo „na sumieniu” miał też kierowca.

W poniedziałek (17 listopada) na S3 w pobliżu Gorzowa Wlkp. lubuscy inspektorzy skontrolowali ciężarówkę, na której była przewożona inna ciężarówka, a na niej pickup. Całość miała 4,17 m wysokości. Pojazdy miały szwedzkie tablice rejestracyjne. Kierowca posiadający obywatelstwo tureckie jechał ze Szwecji do Jordanii. Pojazd, którym wykonywany był przewóz, nie miał ważnych badań technicznych oraz posiadał usterki powodujące bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowo tachograf nie miał ważnego przeglądu kontrolnego, a kierowca nie rejestrował za jego pomocą swojego czasu pracy. Ponadto przewóz nie był zgłoszony do Rejestru Międzynarodowych Przewozów Drogowych. Kontrola wykazała też zastrzeżenia do sposobu zabezpieczenia ładunku, który mógł spaść podczas jazdy.

Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, a na kierowcę nałożyli trzy mandaty karne i zatrzymali jego prawo jazdy. Zostały również wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów dotyczących transportu drogowego i ruchu drogowego (gov.pl…gitd)

Więcej...

Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Stanowisko MS ws. zmian przepisów dotyczących ruchu drogowego

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprecyzyjnymi interpretacjami zmian wprowadzonych do ustawy – Kodeks karny – Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że nowe przepisy nie obejmują karą więzienia zwykłego przekroczenia prędkości, lecz dotyczą jedynie skrajnie niebezpiecznych zachowań na drodze.

Zgodnie z art. 178d k.k., przestępstwo może zostać popełnione wyłącznie w przypadku łącznego spełnienia trzech przesłanek:

1 prowadzenia pojazdu z rażąco nadmierną prędkością,

2 rażącego naruszenia innych przepisów o ruchu drogowym,

3 narażenia innego człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbku na zdrowiu.

Dopiero łączna realizacja powyższych przesłanek stanowi czyn zabroniony opisany w nowym przepisie.Co istotne, projekt ten poza penalizacją skrajnie niebezpiecznej jazdy, walczy z plagą kierowców – recydywistów. Wspomniany nowy przepis 178d k.k. jest jedną z wielu dobrze ocenianych zmian.

Ministerstwo podkreśla, że interpretacje sugerujące karanie za samo przekroczenie prędkości są błędne. Ustawodawca nie przewidział (i obecnie nie przewiduje) w tym zakresie kary aresztu, a sama konstrukcja przepisu odnosi się wyłącznie do sytuacji rażącego i szczególnie niebezpiecznego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu.

W odniesieniu do organizowania spotkań motoryzacyjnych Ministerstwo wyjaśnia, że spotkania powyżej 10 pojazdów wciąż będą legalne, o ile zostaną zgłoszone właściwej gminie. Udział w niezgłoszonym zgromadzeniu tego typu zagrożony jest wyłącznie minimalną karą grzywny (20 zł), chyba że wydarzenie powoduje tamowanie lub utrudnianie ruchu drogowego – wówczas grzywna może wynieść 1000 zł.

Ministerstwo zwraca uwagę, że prawo karne – podobnie jak inne dziedziny prawa – posługuje się terminami niedookreślonymi, co umożliwia sądom elastyczne i sprawiedliwe stosowanie przepisów w konkretnych okolicznościach.

Celem tego rozwiązania jest umożliwienie adekwatnej oceny sytuacji – z uwzględnieniem warunków drogowych, pogody, natężenia ruchu czy pory dnia.

Ministerstwo apeluje o odpowiedzialne przekazywanie informacji i rzetelne przedstawianie zmian. Wprowadzane przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, a nie ograniczanie praw kierowców (gov.pl)

Więcej...