W czwartek (2 grudnia), na obwodnicy Olsztyna (krajowa szesnastka) inspektorzy z Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej zatrzymali do kontroli dostawcze IVECO. Kontrola stanu technicznego pojazdu wzbudziła wątpliwości funkcjonariuszy. Z opon wystawały druty, z silnika wyciekały płyny. Nie działał sygnał dźwiękowy i oświetlenie pojazdu. Samochód w takim stanie technicznym nie powinien być dopuszczony do ruchu. Podejrzenia inspektorów okazały się trafne. Dostawczak nie posiadał ważnych badań technicznych, a jego dowód rejestracyjny był zatrzymany. Na miejsce kontroli przyjechał właściciel pojazdu, który wyjaśnił, że kierowca prowadził auto do stacji demontażu pojazdów. Chciał w ten sposób „zaoszczędzić” na lawecie. Teraz pomimo kosztów wynajęcia lawety, właściciel musiał zapłacić mandat karny. (gov.pl)
Wiele osób wierzy, że w Polsce można dostać mandat za złe opony. To oczywiście prawda, ale wcale nie chodzi o to, czy mamy letnie czy zimowe, a o stan ogumienia.
Mandat za brak opon zimowych to mit. Każdy kierowca powinien mieć w samochodzie już opony zimowe albo całoroczne. Zrobiło się zimno, rano pojawia się mróz i zdarzają się opady śniegu. Jazda na klasycznej oponie letniej to proszenie się o kłopoty. Jednak zmiana opon na zimowe (lub całoroczne) to kwestia naszego rozsądku. Mandat za brak odpowiednich opon to mit, w który wierzy wielu Polaków. Choć branża oponiarska często o taki apeluje, to nad Wisłą nie ma obowiązku jazdy na konkretnym rodzaju opon w zależności od pory roku. Opony zmieniamy dla własnego bezpieczeństwa.
A kiedy można dostać mandat za opony? Po pierwsze, zły stan ogumienia. Jeśli policjant podczas kontroli dopatrzy się nieprawidłowości w postaci wybrzuszeń, pęknięć, brakującego fragmentu gumy, uszkodzonego kordu lub niedoboru bieżnika, może ukarać kierowcę mandatem w wysokości nawet 500 złotych za stwarzanie zagrożenia w ruchu lądowym. Dodatkową karą będzie odebranie dowodu rejestracyjnego za niewłaściwy stan techniczny pojazdu. Fabrycznie nowe ogumienie ma bieżnik o głębokości od 6,5 do 8 milimetrów. W świetle polskich przepisów minimalna głębokość bieżnika umożliwiająca jazdę bez groźby narażenia kierowcy na mandat wynosi 1,6 milimetra. W przypadku zimówek zaleca się wymianę opon na lepsze, gdy głębokość bieżnika spadnie do około czterech milimetrów. W takiej sytuacji przyczepność na śniegu jest znacznie obniżona, a to tworzy niepotrzebne zagrożenie na drodze.
Mandat za opony – różne bieżniki na kołach jednej osi. Mandat w wysokości do 500 złotych można dostać nie tylko za zużyte, lecz także za różne opony na przedniej lub tylnej osi. Policjant może w takiej sytuacji również zabrać dowód rejestracyjny i skierować pojazd na badanie techniczne. Wielu kierowców decyduje się na oszczędności i kupuje skandynawskie opony zimowe wyposażone w kolce. Należy wiedzieć, że zupełnie inna mieszanka gumy przewidziana na Skandynawię sprawdza się na lodzie i mocno zbitym śniegu. W warunkach cieplejszej, środkowoeuropejskiej zimy taki rozwiązanie traci sens i naraża kierowcę na mandat w wysokości 100 złotych. Kary finansowej trzeba się też spodziewać podczas używania opon wyścigowych typu slick.
Mandat za opony – gdy wystają poza obrys pojazdu Bardzo popularnym elementem tuningowania samochodów jest montaż szerokich felg z oponami wystającymi poza obrys samochodu. Jeśli za tą modyfikacją nie idzie poszerzenie nadkoli, trzeba liczyć się mandatem w wysokości od 50 do 500 złotych, a także zabraniem dowodu rejestracyjnego i koniecznością ponownego zaliczenia badania technicznego.
Kiedy można liczyć na wyrozumiałość policjanta? Pod kodeks wykroczeń nie podlega niewłaściwe ciśnienie w oponie. Jeśli jedziecie na flaku i zostaniecie zatrzymani do kontroli, skutkiem będzie jedynie zwrócenie uwagi na defekt. Warto jednak pamiętać, że nieprawidłowe ciśnienie wiąże się z nierównomiernym zużyciem bieżnika i istotnie wpływa na trakcję samochodu. Dla bezpieczeństwa należy używać manometru przynajmniej raz na dwa tygodnie i przed każdą dłuższą trasą. Tak jak wspomnieliśmy, polskie prawo nie przewiduje również mandatu za jazdę na letnich oponach zimą i ogumieniu przystosowanym do niskiej temperatury latem. Można też założyć inny typ mieszanki gumowej na przednią i tylną oś. To rozwiązanie dość często spotykane u starszych kierowców, nie wpływa korzystnie na bezpieczeństwo. Jeśli to możliwe, należy stosować cztery opony z tej samej serii (moto.pl)
Prawie pół promila alkoholu miał kierowca busa, zatrzymany po pościgu przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego z Krakowa. Samochód był też przeładowany.
Małopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, w czwartek (18 listopada), pełniąc służbę na punkcie kontrolnym w Woli Dębińskiej (DK94), zwrócili uwagę na samochód dostawczy, którego kierujący po przejechaniu wag preselekcyjnych, nagle skręcił w boczną drogę. Wzbudziło to podejrzenia inspektorów, że kierowca zrobił to celowo chcąc uniknąć kontroli. Ruszyli za nim. Po krótkim pościgu, samochód zatrzymano i doprowadzono na punkt kontrolny. Po sprawdzeniu dokumentów, samochód zważono. Był przeładowany o blisko 2 tony (waga wskazała 5,3t). Kierowca cały czas był nad wyraz pobudzony i poddenerwowany. Funkcjonariusze sprawdzili stan jego trzeźwości. I tu stało się jasne, dlaczego szofer chciał ominąć punkt kontrolny i był zdenerwowany. Wynik badania alkomatem – 0,48 promila alkoholu. Na miejsce wezwano policję, celem przeprowadzenia dalszych czynności z kierowcą (gov.pl)
Autostrada dla wielu kierowców może brzmieć jak wyrok, gdy tylko przyjdzie im nią jechać. 1 grudnia wchodzi zmiana, która zrewolucjonizuje poruszanie się na odcinku A2 między Koninem i Strykowem oraz A4 od Wrocławia do Sośnicy. Znikają, jak wiadomo punkty poboru opłat. Problem jednak leży w zupełnie czymś innym.
Chodzi o system płatności, który będzie po nowemu. Jak zauważa i zgłasza coraz więcej osób e-TOLL, to bardzo duży problem. Ale po kolei. Od 1 grudnia będą obowiązywały trzy sposoby, aby uregulować płatność za przejazd autostradą. Jedną z nich będzie możliwość zakup biletu autostradowego online lub w formie wydrukowanego biletu np. na stacji paliw czy w kiosku. Kolejny to instalacja OBU (On Board Unit) lub ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny), choć osobówek się nie tyczy.
Korzystanie ze smartfonu jest obarczone pewnym ryzykiem, a zwłaszcza w takim miejscu jak autostrada. Tam jak wiadomo potrzebny jest m.in. zasięg internetu, czego wymaga aplikacja. Pomijamy już fakt, że potrzebny jest odpowiedni pakiet danych, a także… pewność, że bateria nie padnie w trakcie pokonywania odcinka. Jeżeli tak się stanie, czekają nas problemy. Jeżeli dojdzie do przerwania przekazywania informacji, tym samym może to zostać odczytane jak próba przejazdu za darmo i zostanie nałożona kara.
Jak wiadomo autostrada jest miejscem, które prowadzi z reguły daleko od miast i zabudowań. Co za tym idzie wielu kierowców już teraz zauważa, że ma problemy z przerywaniem transmisji i traceniu zasięgu. Na dodatek kierowcy często muszą zresetować telefon, aby ten na nowo złapał sieć. To jak wiadomo przy dużych prędkościach nie jest niczym pożądanym dla nikogo.
W ten sposób tworzy się ogromne ryzyko na drodze. Kierowca, zamiast skupić się na tym, jak prowadzi autostrada i jaki jest na niej ruch, musi skupiać się na smartfonie i martwić się czy nie otrzyma kary. A takich przypadków będzie bardzo wiele – zwłaszcza w początkowej fazie używania aplikacji.
Oczywiście jeżeli dojdzie do tego typu sytuacji zawsze należy ją niezwłocznie zgłosić. W ten sposób możemy uchronić się przed problemami i konsekwencjami, jakie z tym są związane. Warto sprawdzić sobie jeszcze w listopadzie, czy w przyszłości takie problemy mogą nas czekać. Nie ma co zwlekać na ostatni dzień, bowiem od 1 grudnia będzie obowiązek korzystania z e-TOLL. Teraz wciąż pozostaje tylko alternatywą.
Już dziś wystartowała ogólnopolska akcja policji „ZNICZ”. Oznacza to wzmożone kontrole na drogach w okresie Wszystkich Świętych. Akcja potrwa do 2 listopada.
Na co policjanci będą zwracać uwagę?
Funkcjonariusze policji będą przeprowadzać masowe kontrole trzeźwości. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo na drogach w czasie świąt Wszystkich Świętych. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na trzeźwość kierowców i ich stan psychofizyczny. Funkcjonariusze także zajmą się organizacją ruchu na drogach dojazdowych do cmentarzy, by zapobiec chaosowi komunikacyjnemu w tych miejscach.
Akcja „ZNICZ”To coroczna akcja, która ma na celu minimalizowanie ilości wypadków w okresie świąt Wszystkich Świętych, gdy tłumnie nawiedzamy cmentarze i podróżujemy po Polsce do swoich rodzin. W akcji „ZNICZ” – prócz policji – biorą też udział: straż miejska, Żandarmeria Wojskowa, również angażują się harcerze.
Transport palownicy namierzony przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego z Bydgoszczy. Ładunek ważył 130 ton. Polski przewoźnik nie miał odpowiedniego zezwolenia.
Do zatrzymania transportu doszło w nocy 13 października na obwodnicy Bydgoszczy na trasie S5. Ogromna palownica była przewożona przez polskiego kierowcę. Już na pierwszy rzut oka transport wzbudził niepokój inspektorów. Po zważeniu okazało się, że pojazd wraz z ładunkiem waży ponad 130 ton. Przedsiębiorca nie miał zezwolenia kategorii V na transport tak ciężkiego ładunku. Zgodnie z przedstawioną dokumentacją przewozową, transport nie powinien przekraczać 60 ton. Przewoźnika czeka postępowanie administracyjne. Wysokość kary pieniężnej zapewne znacznie przewyższy kwotę uzyskania właściwego zezwolenia. Inspektorzy z Bydgoszczy od początku października, częściej niż zwykle zatrzymują przeładowane pojazdy. W ostatnich dwóch tygodniach wszczęto postępowania administracyjne, w których kary mogą przekroczyć pół miliona złotych. Postępowania dotyczą nie tylko przedsiębiorców, ale też załadowców towarów. W sumie dotyczą one 55-ciu przeładowanych ciężarówek. Kontrole prowadzone są na głównych szlakach komunikacyjnych zarówno w nocy jak i w ciągu dnia (gitd.gov.pl)
Kilka godzin kontroli i ponad 100 sprawdzonych ciężarówek. Finał wzmożonych działań opolskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego to m.in. 17 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych. 6 samochodów z punktów kontroli odjechało na lawecie.
Wczoraj (11 października) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu oraz oddziałów zamiejscowych przeprowadzili na terenie województwa opolskiego akcję kontroli stanu technicznego samochodów ciężarowych. Tego dnia skontrolowano 105 pojazdów. 3 samochody nie miały ważnych badań technicznych, a 6 zostało wycofanych z ruchu drogowego ze względu na stwierdzone usterki. Najczęściej przyczyną był zły stan ogumienia (uszkodzone lub nadmiernie zużyte opony) oraz wycieki płynów eksploatacyjnych. Jeden z pojazdów miał pękniętą tarczę hamulcową. Inspektorzy ujawnili również nieprawidłowości z zakresu obsługi tachografów, uprawnień kierowców, wymaganych dokumentów oraz z zakresu czasu pracy kierowców. Na kierowców nałożono 14 mandatów karnych, a wobec 9 przewoźników wszczęto 9 postępowań administracyjnych zagrożonych karą finansową. Inspektorzy zatrzymali również 17 dowodów rejestracyjnych m.in. ze względu na uszkodzony system ABS, czy też zainstalowane w pojeździe dodatkowe oświetlenie niezgodne z warunkami technicznymi. (gitd.gov.pl)
Kierowcy w Polsce muszą być gotowi na to, że z końcem września zakończy się pewna epoka na dwóch kluczowych autostradach. Opłaty za przejazd odcinkami A2 i A4 będą pobierane w zupełnie nowy sposób. Należy jednak uważać, bo nowy system nakłada na kierowców szereg obowiązków pod groźbą wysokich kar.
Od 1 października 2021 r. na płatnych odcinkach autostrad A2 i A4 nie będzie można korzystać z systemu viaTOLL. Tego dnia zastąpi go bowiem e-TOLL, czyli działające od 1 lipca rozwiązanie do (w sporym uproszczeniu) omijania kolejek na bramkach. System jest obowiązkowy dla wszystkich kierowców, którzy planują przejechać wspomnianymi trasami, jeśli mają pojazd o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Będą to zatem nie tylko ciężarówki, ale i pojazdy osobowe z przyczepą. Obowiązek objął także autobusy, niezależnie od DMC. Kierujący pojazdami lekkimi mogą korzystać z niego dobrowolnie, ale nie bez konsekwencji.
Na co trzeba uważać?
System e-TOLL to rewolucja, ponieważ podstawą działania będzie aplikacja e-TOLL na smartfona z dostępem do geolokalizacji urządzenia. W teorii to duże ułatwienie ze względu na automatyczność pobieranych opłat i wydzielone bramki dla użytkowników e-TOLL. W praktyce trzeba być bardzo uważnym, ponieważ każda nieprawidłowość będzie wiązać się z wysokimi karami. Na płatnych odcinkach autostrad A2 i A4 nie zabraknie przeszkolonych w tym celu funkcjonariuszy GITD oraz Służby Celno-Skarbowej.
Kierowcy pojazdów lekkich mają zdecydowanie najmniej obowiązków, ale czasem ich wykonanie może być dla niektórych problematyczne. W przypadku wjazdu na autostradę bez biletu lub bez prawidłowo działającego smartfona (np. w kwestii geolokalizacji) zostaniemy ukarani kwotą 500 zł. Tyle samo trzeba będzie zapłacić za nieczytelne tablice rejestracyjne. Za te uznaje się także ozdobienie ich lub umieszczenie w miejscu innym niż przewidział producent auta. Zbiednieć o 500 zł będzie można także w przypadku nieuprawnionego wjazdu na pas dla użytkowników e-TOLL. Za taki uznaje się każdą sytuację, w której niemożliwe jest korzystanie przez nas z tego systemu.
Ciężkie pojazdy z cięższymi karami
Dużo łatwiej o karę będzie kierowcom pojazdów lub zespołu pojazdów ciężkich. Przykładowo aż 1500 zł można stracić w przypadku pobrania tradycyjnego biletu na bramkach. Przypomnijmy – powyżej DMC 3,5 t e-TOLL jest obowiązkowy, ale jeśli pomyłki dokona kierowca ciągnący przyczepę osobówką z DMC poniżej 3,5 t, wtedy kara wyniesie „tylko” 500 zł. Z kolei wprowadzenie niewłaściwych danych o pojeździe może skutkować karą od 250 do 750 zł (1500 zł jeśli pojazdu w ogóle nie ma w systemie). Podobnie będzie w przypadku spowodowania naliczenia niewłaściwej opłaty (np. poprzez wyłączenie geolokalizacji). Pełna lista kar dla „wagi ciężkiej” jest dostępna TUTAJ. (wrc.net.pl)
Od 1 grudnia planowane jest wejście w życie nowego taryfikatora punktów karnych dla kierowców. Wartości za poszczególne wykroczenia zawarte są w tzw. Załączniku nr 1
15 punktów karnych – wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi
15 punktów karnych – przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym
15 punktów karnych – przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym
15 punktów karnych – omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym
15 punktów karnych – niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym
15 punktów karnych – niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia
15 punktów karnych – niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu
15 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża
15 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu
15 punktów karnych – naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi
15 punktów karnych – kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
15 punktów karnych – kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu
13 punktów karnych – przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 41 do 50 km/h10 punktów karnych – przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 31 do 40 km/h
10 punktów karnych – nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku10 punktów karnych – naruszenie zakazu zawracania na autostradzie albo na drodze ekspresowej
10 punktów karnych – naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy
10 punktów karnych – naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczenie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało ukończone
10 punktów karnych – przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi: 1o osób lub więcej
Od 1 do 10 punktów karnych – przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi: 1-10 (lub więcej) osób
8 punktów karnych – zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, albo w odległości 10 m za tym przejściem lub przejazdem na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu
8 punktów karnych – używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim
8 punktów karnych – niezastosowanie się do: sygnałów świetlnych; sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym; sygnałów i poleceń dawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego
8 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu rowerzystom
8 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu pojazdom szynowym
8 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu w sytuacji równorzędnej
8 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu
8 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania
8 punktów karnych – niestosowanie się do znaku B-25 lub B-26 „zakaz wyprzedzania”
8 punktów karnych – naruszenie zakazu wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia
8 punktów karnych – naruszenie zakazu wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi
8 punktów karnych – naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach
8 punktów karnych – naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach tramwajowych i bezpośrednio przed nimi
8 punktów karnych – naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi
8 punktów karnych – naruszenie zakazu cofania na drodze ekspresowej lub autostradzie
7 punktów karnych – nieupewnienie się co do możliwości wyprzedzania
6 punktów karnych – zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym
6 punktów karnych – wyprzedzanie z niewłaściwej strony
6 punktów karnych – wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym
6 punktów karnych – spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu
6 punktów karnych – przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami
6 punktów karnych – przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 21 do 30 km/h6 punktów karnych – niezatrzymanie pojazdu w związku ze znakiem B-20 „stop”
6 punktów karnych – naruszenie zakazu rozdzielania kolumn pieszych
6 punktów karnych – naruszenie powodujące zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, którego następstwem było uszkodzenie mienia lub naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni
6 punktów karnych – naruszenie powodujące zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które nie spowodowało uszkodzenia mienia oraz obrażeń ciała
6 punktów karnych – naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej lub na chodnik – w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku
6 punktów karnych – jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych
5 punktów karnych – niezastosowanie się do znaku P-4 „linia podwójna ciągła”
5 punktów karnych – niezastosowanie się do znaku C-1 do C-12 „nakaz jazdy…”
5 punktów karnych – niezastosowanie się do znaku B-21 „zakaz skręcania w lewo” lub B-22 „zakaz skręcania w prawo”
5 punktów karnych – niezastosowanie się do znaku B-2 „zakaz wjazdu”
5 punktów karnych – niezastosowanie się do znaku B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”
5 punktów karnych – niezastosowanie się do znaków P8a do P8c „strzałka kierunkowa”
5 punktów karnych – niezastosowanie się do znaków F-10, F-11, F-15 do F-19, kierunki na pasach ruchu określające dozwolony kierunek jazdy z poszczególnych pasów ruchu lub sposób ich wykorzystania
5 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu w razie przecinania się poza skrzyżowaniem kierunków ruchu lub torów jazdy pojazdów poruszających się po tej samej drodze
5 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas zmiany pasa ruchu5 punktów karnych – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu podczas włączania się do ruchu
5 punktów karnych – nieułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu
5 punktów karnych – niestosowanie się do znaków P-18 „stanowisko postojowe” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” albo P-20 „koperta” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”, umieszczonego samodzielnie bez znaku pionowego D-18, D-18a lub D-18b
5 punktów karnych – niestosowanie się do znaków D-18 „parking” lub D-18b „parking zadaszony”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29, albo D-18a „parking – miejsce zastrzeżone”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29
5 punktów karnych – naruszenie zakazu zawracania
5 punktów karnych – naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w w ręku
5 punktów karnych – kierowanie pojazdem nie mając do tego uprawnień
5 punktów karnych – ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu
4 punkty karne – przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa lub używaniu kasków ochronnych
4 punkty karne – niezastosowanie się do znaku B-31 „pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka”
4 punkty karne – niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w tunelu, niezależnie od pory doby
4 punkty karne – niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł od zmierzchu do świtu
3 punkty karne – zakrywanie (zasłanianie świateł) oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne
3 punkty karne – wyposażenie pojazdu w urządzenie informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego używanego przez organy kontroli ruchu drogowego lub działanie to zakłócające albo przewożenie w pojeździe takiego urządzenia w stanie wskazującym na gotowość jego użycia
3 punkty karne – przekroczenie dopuszczalnej prędkości od 11 do 20 km/h3 punkty karne – pozostawienie pojazdu bez wymaganego przepisami oświetlenia
3 punkty karne – niezastosowanie się do znaku B-3 do B-7 „zakaz wjazdu…”
3 punkty karne – nieuprawnione umieszczanie w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie
3 punkty karne – naruszenie warunków przewozu konwojentów, drużyn roboczych lub osób wykonujących czynności ładunkowe, w przyczepie rolniczej, jeśli: osoby znajdują się między ładunkiem a przednią ścianą przyczepy
3 punkty karne – naruszenie warunków przewozu konwojentów, drużyn roboczych lub osób wykonujących czynności ładunkowe, w przyczepie rolniczej, jeśli: liczba osób przekracza 5
3 punkty karne – korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami
2 punkty karne – wjeżdżanie między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe albo pojazdy uprzywilejowane oraz pojazdy jednostek podporządkowanych Ministerstwu Obrony Narodowej
2 punkty karne – utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru
2 punkty karne – omijanie pojazdu z niewłaściwej strony
2 punkty karne – niezastosowanie się do znaku B13 do B19 „zakaz wjazdu…”
2 punkty karne – niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza
2 punkty karne – niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł w okresie od świtu do zmierzchu
2 punkty karne – niestosowanie się do znaków B-35 „zakaz postoju”, B-36 „zakaz zatrzymywania się”, B-37 „zakaz postoju w dni nieparzyste”, B-38 „zakaz postoju w dni parzyste” lub B-19 „strefa ograniczonego postoju”
2 punkty karne – naruszenie zakazu cofania w tunelu, na moście lub wiadukcie
2 punkty karne – naruszenie warunków przewozu osób w przyczepie, z wyłączeniem naruszenia określonego kodem E 01 – E 05 i E 08, C 07 – C 16, C 17 i C 18
2 punkty karne – naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych tylnych
2 punkty karne – naruszenie warunków dopuszczalności używania świateł przeciwmgłowych przednich
2 punkty karne – naruszenie warunków dopuszczalności przewozu osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy, z wyłączeniem naruszenia określonego kodem E 01 – E 05 i E 08
2 punkty karne – naruszenie przez kierującego zakazu wjeżdżania na skrzyżowanie, jeśli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy
2 punkty karne – naruszenie przez kierującego pojazdem obowiązku używania kasku ochronnego odpowiadającego właściwym warunkom technicznym
2 punkty karne – naruszenie przepisów określających warunki oraz zakazy zatrzymywania lub postoju z wyjątkiem naruszenia określonego kodem H 21 (zatrzymanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem, albo w odległości 10 m za tym przejściem lub przejazdem na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu)
2 punkty karne – naruszenie przepisów dotyczących przewozu osób niepełnosprawnych przez kierującego pojazdem przewożącym osoby niepełnosprawne
2 punkty karne – naruszenie przepisów dotyczących przewozu dzieci lub młodzieży przez kierującego pojazdem przewożącym dzieci lub młodzież oraz autobusem szkolnym
2 punkty karne – naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem
2 punkty karne – naruszenie obowiązku „jazdy prawostronnej”
2 punkty karne – jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym
1 punkt karny – ozdabianie tablic rejestracyjnych oraz umieszczanie z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów ograniczających czytelność tych tablic
1 punkt karny – niezastosowanie się do pozostałych, niewyszczególnionych w niniejszym katalogu znaków i sygnałów drogowych
1 punkt karny – naruszenie przepisów dotyczących przewozu osób niepełnosprawnych przez kierującego innym pojazdem
1 punkt karny – naruszenie przepisów dotyczących przewozu dzieci lub młodzieży przez kierującego innym pojazdem
1 punkt karny – kierowanie pojazdem pomimo dopuszczenia (?) pojazdu do ruchu
Maksymalna skumulowana wartość punktów nie może jednorazowo przekroczyć 15 (utknysiak.pl)
17 kierowców ciężarówek otrzymało mandaty za wyprzedzanie na A4, pomimo że były tam znaki zakazu. Nie były to jedyne wykroczenia kierowców skontrolowanych tego dnia przez dolnośląskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.
Wczoraj (7 września), inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu prowadzili kontrole na dolnośląskim odcinka autostrady A4, od zjazdu Jarosław do zjazdu na Legnicę. Celem działań była weryfikacja przestrzegania przez kierowców samochodów ciężarowych obowiązującego tam zakazu wyprzedzania. Inspektorzy patrolowali autostradę w nieoznakowanych radiowozach. Za złamanie zakazu konsekwencje poniosło 17 kierujących. Mandatów było jednak więcej. W trakcie kontroli ujawniono również wykroczenia związane z niezabezpieczeniem ładunku, naruszeniem przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, obowiązkowych przerw i odpoczynku oraz naruszenia związane z brakiem wymaganej dokumentacji przewozowej. Zatrzymano dwa dowody rejestracyjne, wszczęto też 3 postępowania administracyjne wobec przedsiębiorców (gitd.gov.pl)
Social Profiles