Zarobkowy przewóz osób bez licencji i badań

Pięciu kierowców wykonujących zarobkowy przewóz osób samochodami osobowymi bez licencji oraz badań lekarskich i psychologicznych zostało zatrzymanych w ostatnich dwóch dniach przez inspektorów mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Nielegalnym „taksówkarzom” grożą wysokie kary pieniężne.

Cztery takie przypadki ujawnili inspektorzy z Warszawy podczas działań prowadzonych we wtorek (20 sierpnia) w rejonie Dworca Zachodniego. Jednemu z nielegalnie działających przewoźników grozi 8 tys. zł kary, a pozostałym trzem po 14 tys. zł. Oprócz tego trzech zatrzymanych kierowców ukarano 700-złotowymi mandatami.

Natomiast w poniedziałek (19 sierpnia) inspektorzy mazowieckiej ITD wraz z policjantami i funkcjonariuszami Służby Celnej przeprowadzili podobną akcję w Radomiu. W rejonie dworca kolejowego zatrzymali do kontroli kierowcę samochodu osobowego, który wykonywał zarobkowy przewóz osób za pośrednictwem usługi zamówionej poprzez aplikację mobilną w telefonie. Okazało się, że mężczyzna nie posiada wymaganej licencji oraz badań lekarskich i psychologicznych. W tym przypadku kontrola ITD również zakończyła się wszczęciem postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia 14 tys. zł kary.

W ubiegłym tygodniu dwa identyczne przypadki wykonywania zarobkowego przewozu osób niezgodnie z prawem ujawnili też inspektorzy małopolskiej ITD. Inspektorzy transportu drogowego, we współpracy z innymi służbami, prowadzą na terenie całej Polski działania mające na celu zwalczanie przejawów nieuczciwej konkurencji na rynku usług transportowych. (gitd.gov.pl)