Strefy czystego transportu

Ministerstwo klimatu i środowiska chce by już w tym roku (2021) w miastach powyżej 100 000 mieszkańców powstały tzw. strefy czystego transportu.

Oznacza to między innymi że do wielu miast lub ich wyznaczonych stref/dzielnic nie będzie można wjechać samochodami nie spełniającymi określonych norm emisji spalin – projekt ten zwany ustawą o elektromobilności jest obecnie w fazie konsultacji.

Do stref czystego transportu będą mogły wjeżdżać pojazdy o napędzie elektrycznym, wodorowym, napędzane gazem ziemnym oraz spełniające określone normy benzynowe i z sinikami Diesla.

W latach 2021-2025 w strefach czystego transportu będą mogły poruszać się pojazdy spełniające normy Euro 4, w latach 2026-2030 – Euro 5, a w latach 2031-2035 – normy Euro 6. W chwili obecnej ustawa zakłada że samorządy mogą ustalać takie strefy, ale już niebawem stanie się to obowiązkowym wymogiem.

Strefy czystego transportu wzbudzają mieszane uczucia w krajach Unii Europejskiej ponieważ niedokładne ustalenia wprowadzają na razie więcej zamieszania niż korzyści.

Miasta powyżej 100 000 mieszkańców w których możemy spodziewać się wprowadzenia stref czystego transportu już w tym roku to np. Tychy, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Białystok, Katowice, Gdynia, Częstochowa, Radom, Toruń, Sosnowiec, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Opole, Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Płock, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin. (utknysiak.pl)