Ruszyła akcja „Bezpieczny autokar – ferie 2022”

Pierwsze wyjazdy na zimowy wypoczynek i pierwsze kontrole autokarów – trwają działania Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar – ferie 2022”. O tym jak przebiegają kontrole i w jaki sposób zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo w drodze na zimowe ferie, w Głogoczowie w Małopolsce, mówili dziś Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Województwo małopolskie jest jednym z pięciu, w którym w pierwszej turze zaczynają się zimowe ferie. Tu też zainaugurowana została akcja Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar”.

Inspekcja Transportu Drogowego od lat prowadzi działania, które z jednej strony mają ograniczyć ruch niebezpiecznych pojazdów, a z drugiej przypominać przewoźnikom, że realizując zorganizowane wyjazdy biorą odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dlatego stan techniczny autokarów oraz uprawnienia kierowców i ich przygotowanie do drogi nie mogą budzić żadnych wątpliwości – podkreślił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

W Głogoczowie, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzali autokary w specjalnie wyznaczonym punkcie kontrolnym. Takich miejsc na mapie kontrolnej Inspekcji Transportu Drogowego jest więcej. Kontrole są prowadzone właśnie przy trasach wiodących do popularnych kurortów zimowych, czy w miarę możliwości również w miejscach wyjazdu autokarów.

Jeżeli rodzice lub organizatorzy chcą mieć pewność, że najmłodsi podróżują sprawnymi autokarami, a za kierownicą siedzą wypoczęci i trzeźwi kierowcy, mogą zgłosić autokar do kontroli Inspekcji Transportu Drogowego. Zarówno pojazdy, jak i stan psychofizyczny kierowcy zostanie zweryfikowany przez inspektorów, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem kontrolno-pomiarowym – mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Działania podejmowane przez inspektorów są pozytywnie oceniane przez rodziców i organizatorów wycieczek, którzy są coraz bardziej zainteresowani przeprowadzeniem kontroli autokarów.

W trakcie działań przeprowadzonych w czasie ferii w 2020 r. inspektorzy ITD skontrolowali 1200 autokarów. Z uwagi na zły stan techniczny zatrzymano 60 dowodów rejestracyjnych, spośród nich 14 w ogóle nie powinno było wyjechać na drogę. W tych przypadkach inspektorzy wydali zakazy jazdy.Najczęściej stwierdzano wady w układach hamulcowym i kierowniczym, a więc istotnych dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Pozytywna informacja – wszyscy kierujący byli trzeźwi – podkreślił Szef ITD Alvin Gajadhur.

W Głogoczowie inspektorzy prowadzili kontrole wykorzystując nowoczesne radiowozy na których pokładzie znajdują się m.in. testery diagnostyczne EOBD, dymomierze, czy laserowe pirometry.

Dzięki tym narzędziom kontrolnym, jesteśmy w stanie przeprowadzić szybką ocenę stanu różnego rodzaju układów pojazdu np. hamulcowego, czy układu oczyszczania spalin oraz szereg innych parametrów. Szybka diagnostyka, w niemal każdym miejscu, umożliwia nam wycofanie z ruchu tych pojazdów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Pierwsze kontrole przeprowadzone dziś w Głogoczowie pokazały, że autokary są sprawne technicznie, a kierowcy trzeźwi i przestrzegają norm czasu pracy. Inspektorzy stwierdzili tylko dwie drobne nieprawidłowości, które nie miały wpływu na bezpieczeństwo przewozu podróżnych – ocenił Małopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Paweł Kucharczyk. 

Uczestnicy briefingu zwracali również uwagę, że o bezpieczeństwo powinni dbać nie tyko przewoźnicy i kierowcy autokarów, ale również pozostali kierujący. Tym bardziej, że wraz z rozpoczęciem ferii na drogach ruch jest zdecydowanie większy.

Bezpieczeństwo podróżowania własnym samochodem zależy też od odpowiedniego przygotowania i wyposażenia samochodu, dlatego zanim wyruszymy w trasę, koniecznie wykonajmy przegląd samochodu. Bądźmy wypoczęci i nie spieszmy się. Pośpiech, szczególnie w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo, a szczególnie najmłodszych, którzy właśnie zaczynają ferie – czas zabawy i beztroski. Zróbmy wszystko aby zimowy wypoczynek był bezpieczny – mówił Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury. 

Kierujmy się ostrożnością i rozsądkiem. Realnie oceńmy swoje umiejętności, a technikę jazdy oraz prędkość dostosujmy do panujących warunków na drodze. Zdejmijmy nogę z gazu. Prędkość niestety wciąż jest najczęstszą przyczyną drogowych tragedii, dlatego inspektorzy ITD w czasie ferii będą również prowadzić mobilne kontrole prędkości, a nad bezpieczeństwem podróżujących będzie czuwało ponad pół tysiąca urządzeń rejestrujących oraz rejestratorów wjazdu na czerwonym świetle  – dodał Szef ITD Alvin Gajadhur.

Bezpieczeństwo na małopolskich drogach to jeden z priorytetów zarządu województwa. Rok 2021 to spadek liczby wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych, co pokazuje ich skuteczność. W nasze działania angażujemy wszystkie dostępne programy i środki finansowe. Liczę, że tendencja ta utrzyma się i również działania, które są prowadzone w czasie ferii, pozwolą bezpiecznie podróżnym dotrzeć na zimowy wypoczynek – mówił Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Po przeprowadzonych kontrolach kierowcy, którzy zadbali o bezpieczeństwo pasażerów, otrzymali od Ministra Infrastruktury oraz Głównego Inspektora Transportu Drogowego, pamiątkową maskotę – Krokodylka Tirka. Podróżującym dzieciom wręczono odblaskowe upominki.

Zintensyfikowane działania kontrolne ITD będą prowadzone do końca ferii.

Pamiętaj o podstawowych zasadach podróży autokarem!

Podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontroli, czasu pracy kierowcy, postojów.

Po każdych 4,5 godz. jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz., może zostać wydłużony do 10 godz., nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Autokar, którym podróżują dzieci i młodzież w wieku do lat 18, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu pojazdu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci.

Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte

Przejścia w autokarze muszą być wolne. Korzystanie z nich nie może być utrudnione np. poprzez pozostawione bagaże.

Pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy. Niebezpieczne jest np.: chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę.

Należy zachować ostrożność w trakcie postojów, które powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy wsiadać lub wysiadać z autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu (gov.pl)