Szkoła Krokodylka Tirka

Szkoła Krokodylka Tirka z wizytą online u małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę, jakich zasad należy przestrzegać w podróży i jak dbać o swoje zdrowie, szczególnie w okresie pandemii – m.in. tym zagadnieniom poświęcona była lekcja online dla małych pacjentów Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Zajęcia poprowadzili Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski.

W wirtualnej lekcji bezpieczeństwa wzięli dziś (26 sierpnia) udział pacjenci Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. W rolę nauczycieli wcielili się Szef ITD Alvin Gajadhur i Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski.

Dziś rozmawiamy o bardzo ważnych zasadach, tych które obowiązują w ruchu drogowym, ale również ważnych dla waszego zdrowia. Wciąż dochodzi do wielu wypadków, w których niestety też uczestniczą dzieci. Dlatego tak ważna jest edukacja od najmłodszych lat, która umożliwia dzieciom zdobycie wiedzy niezbędnej do tego, aby były świadomymi uczestnikami ruchu drogowego, odpowiedzialnymi pieszymi i rowerzystami, a za kilka, kilkanaście lat również kierującymi pojazdami – podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

W trakcie zajęć, z wykorzystaniem m.in. prezentacji multimedialnych oraz filmów animowanych, dzieci zapoznały się z najważniejszymi zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach jako piesi i rowerzyści, ale również pasażerowie. Zwracano uwagę na zasady dotyczące bezpiecznej zabawy, noszenia elementów odblaskowych, ostrzegano przed ryzykownymi zachowaniami. Oprócz zasad brd dzieciom przypomniano o najważniejszych zasadach dotyczących zdrowego stylu życia.

Niestosowanie się do zasad brd, czy niewłaściwe odżywianie się, niestosowanie podstawowych zasad higieny, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa, może doprowadzić do tego, że znajdziemy się w szpitalu. Dlatego tak ważne jest, żeby dbać o swoje bezpieczeństwo na każdym kroku – zaznaczył Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski.Jak ważna jest edukacja zdrowotna i kształtowanie właściwego zachowania na drodze podkreślił też Dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” dr n. med. Marek Migdał. – Bardzo cieszę się, że dzieci które dziś przebywają w naszym szpitalu, mogą wziąć udział w zajęciach, zdobyć dodatkową wiedzę. Dziękuję za tę inicjatywę.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach i chętnie odpowiadały na pytania oraz zagadki.

– Pytania o zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz zdrowego trybu życia nie sprawiły wam żadnych problemów. Wystawiamy ocenę celującą – ocenili Szef ITD Alvin Gajadhur i Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski.

Dzieci, które biorą udział w zajęciach online, otrzymują od ITD oraz resortu zdrowia upominki, w tym elementy odblaskowe. Placówki medyczne zainteresowane uczestnictwem w projekcie mogą przesyłać zgłoszenia na adres e-mail: lekcja gitd.gov.pl (gitd.gov.pl)