Kontrola zakończona w warsztacie

Tachograf zainstalowany w pojeździe był tak zmodyfikowany, aby kierowca mógł w dowolnym czasie rejestrować okres odpoczynku, nawet gdy pojazd był w ruchu. Nielegalną praktykę wykazała kontrola, którą przeprowadzili inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie.

W okolicach Wólki Dobryńskiej, na krajowej „dwójce”, inspektorzy lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali w czwartek (11 stycznia) ciągnik siodłowy z naczepą. Pojazd ciężarowy wracał „na pusto” z Białorusi.

W trakcie czynności kontrolnych inspektorzy stwierdzili, że tachograf, który jest zainstalowany w ciężarówce, posiada wyłącznik. Kierowca mógł w trakcie jazdy rejestrować okres odpoczynku, nie zważając na przepisy regulujące czas jazdy i zasady uczciwej konkurencji. Aby potwierdzić ingerencję w działanie tachografu, pojazd ciężarowy został skierowany do uprawnionego warsztatu. Tam potwierdzono podejrzenia inspektorów i zdemontowano nielegalne elementy. Przed dalszą jazdą, w ciągniku siodłowym zamontowano nowy tachograf.

Na miejsce kontroli zostali wezwani funkcjonariusze Policji, ponieważ ingerencja w pracę tachografu jest przestępstwem. Bezpieczeństwo i uczciwa konkurencja w branży transportowej są istotne. Przestrzeganie przepisów dotyczących transportu drogowego, w tym użytkowania przyrządów pomiarowych, jest kluczowe dla zapewnienia rzetelności, uczciwości i jakości usług świadczonych przez przewoźników. Ujawnienie tego typu ingerencji, to działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i warunków konkurencji dla wszystkich uczestników rynku transportowego (gov.pl…gitd)